One UI 5.1 Sürümünde Yer Alacak Tüm Yenilikler Sızdırıldı

İlk olarak Galaxy S23 serisiyle birlikte çıkış yapacak olan One UI 5.1 sürümü birçok yenilik ve önemli iyileştirmeyi beraberinde getirecek.

Son yıllarda Android ekosisteminde güncelleme dağıtımı noktasında en başarılı markanın Samsung olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şirket kısa süre içerisinde onlarca telefon ve tableti Android 13 / One UI 5.0 sürümüne yükseltti. Ancak Samsung güncelleme ekibi durmadan çalışmaya devam edecek. Galaxy S23 serisiyle birlikte One UI 5.1 sürümü tanıtılacak. Yeni sürüm çok geçmeden birçok Samsung modelle buluşturulacak.

Yeni arayüz sürümünün neler sunacağı merak edilirken, WinFuture sitesi One UI 5.1 sürümüne eşlik edecek tüm gelişmeleri sızdırdı. One UI 5.1, geliştirilmiş stok uygulamaları, Galeri uygulamasında aile paylaşım albümleri, Expert RAW kamera uygulamasına daha kolay erişim, daha iyi AR Emojileri ve yeni bir pil widget’ı getirecek. Yeni sürüm kapsamında Samsung Notes işbirliği, çoklu cihaz kontrollerinde iyileştirmeler ve Samsung DeX’te küçük iyileştirmeler de olacak.

One UI 5.1 özellikleri: Eksiksiz değişiklik günlüğü

Kamera

 • Bir özçekimin tonunu değiştirmek artık daha kolay : Ekranın yan tarafındaki Efektler düğmesiyle özçekimlerinizin tonunu kolayca değiştirin.
 • Expert RAW’a hızlı erişim : Expert RAW uygulaması, herhangi bir işleme veya sıkıştırma olmadan yüksek kaliteli görüntüler çekmenizi sağlar; bu, fotoğraflarını daha sonra düzenlemek isteyenler için mükemmeldir. Expert RAW’a erişmek artık Gelişmiş menüsünden daha kolay.

Galeri

 • Ortak aile albümü : Paylaşılan Aile Albümü ile ailenizle fotoğraf paylaşmak her zamankinden daha kolay. Galeri, aile üyelerinizin yüzlerini tanıyarak paylaşılan aile albümünüze fotoğraf eklemenizi önerir. Ayrıca aile üyesi başına (6 kişiye kadar) 5 GB depolama alanı elde edersiniz.
 • İyileştirilmiş kullanım : İşleme, fotoğraflarınızın harika görünmesi için gölgeleri ve yansımaları otomatik olarak kaldırır. Ayrıca daha iyi çözünürlük ve netlik için GIF’leri yeniden oluşturabilirsiniz.
 • Kullanışlı bilgi ekranı : Galerinizde bir resim veya videoyu görüntülerken yukarı kaydırırsanız, resmin ne zaman ve nerede çekildiğini, hangi cihazda, nerede saklandığını ve daha fazlasını bir bakışta görebilirsiniz.
 • Arama daha güçlü hale geldi : Artık aynı anda birden fazla kişiyi veya öğeyi arayabilirsiniz. Hatta isimlerini etiketlemeden sadece yüzlerine tıklayarak kişileri arayabilirsiniz.
 • Ekran görüntülerini kaydetmek için bir konum seçin : Artık ekran görüntülerini ve ekran kayıtlarını gelişmiş özelliklerde ayarlayarak istediğiniz bir klasöre kaydedebilirsiniz.

AR Bölgesi ve AR Emojisi

 • AR Emoji Kamerasında 3 Emoji Kullanın : Maske modunda arkadaşlarınızla (3 kişiye kadar) eğlenceli fotoğraflar ve videolar çekin. Emojiye tıklayarak arkadaşlarınızın yüzlerini başka karakterlerle değiştirebilirsiniz.
 • AR Doodle’larında düzen ve düzenleme iyileştirmeleri : Daha hızlı erişim için fırçalar artık ana AR Doodle ekranında mevcut. Ayrıca çizimleri oluşturduktan sonra yeniden boyutlandırabilir ve taşıyabilirsiniz ve yeni silgi aracı, çizimlerinizi tamamen silmeden sadece bir kısmını silmenize olanak tanır.

Widget’lar

 • Yeni pil widget’ı : Yeni pil widget’ı ile Galaxy cihazlarınızın pil seviyesini kontrol edebilirsiniz . Doğrudan ana ekrandan akıllı telefonunuzun, Galaxy Buds’ın, Galaxy Watch’ın ve desteklenen diğer cihazların pilinin ne kadar kaldığını görebilirsiniz.
 • Sezgisel hava widget’ı : Yeni çizim stili ve mevcut hava koşullarının bir özeti, ister güneşli, ister bulutlu, ister yağmurlu veya kar yağışlı olsun, hava durumu bilgilerini öğrenmeyi kolaylaştırır.

Modlar ve Senaryolar

 • Moda bağlı olarak farklı duvar kağıtları : Mevcut etkinliklerinize bağlı olarak kilit ekranında ve ana ekranda farklı duvar kağıtları ayarlayın. Farklı modlar ayarlayarak iş, spor ve daha fazlası için bir arka plan seçin.
 • Senaryolar için daha fazla koşul ve eylem : Uçak modunu veya mobil erişim noktasını açtığınızda komut dosyalarını otomatik olarak çalıştırın. Komut dosyaları artık bazı uygulamaları açabilir, sol/sağ ses dengesini ayarlayabilir ve daha fazlasını yapabilir. Yeni eylemler artık Hızlı Paylaşımı ve dokunma hassasiyetini kontrol etmenize ve zil sesini ve yazı tipi stilini değiştirmenize olanak tanır.

Bağlantı

 • Samsung Notes’ta İşbirliği : Birden fazla kişinin aynı anda düzenleyebileceği paylaşılan bir not oluşturun. Meslektaşlarınızla bir rapor yazın, bir çalışma grubu için notlar alın veya bir arkadaşınızla resim çizin. İmkanlar sonsuzdur.
 • Paylaşılan uygulamalara davet etmek artık çok kolay : Artık messenger, e-posta ve sosyal ağlar gibi uygulamalarda paylaşılabilen bir bağlantıyı kullanarak insanları paylaşılan albümlere, notlara ve takvimlere kolayca davet edebilirsiniz.
 • Galaxy Book ve akıllı telefon arasında gelişmiş çoklu kontrol : Artık Galaxy Book’unuzun faresini, klavyesini veya izleme dörtgenini yalnızca Galaxy tabletinizle değil, Galaxy akıllı telefonunuzla da kullanabilirsiniz. Metni kolayca kopyalayıp yapıştırabilir ve görüntüleri aynı cihazmış gibi bir cihazdan diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.
 • WiFi hoparlörler için medya çıkışı : Spotify Connect ve yerleşik Chromecast aracılığıyla Wi-Fi hoparlörlerde müzik dinlemeye devam etmek istiyorsanız, müzik uygulamalarından değil, hızlı erişim araç çubuğundan medya çıkışını açmanız yeterlidir.
 • PC’de gezinmeye devam edin : Samsung Internet ile akıllı telefonunuzda internette gezinir ve ardından PC’nizde gezinmeye devam ederseniz, akıllı telefonunuzda açtığınız web sitelerini bulabilir ve PC tarayıcısı ile gezinmeye devam edebilirsiniz.

Samsung DeX

 • DeX’te geliştirilmiş çoklu görev : Bölünmüş ekran modunda, artık her iki pencereyi de yeniden boyutlandırmak için ayırıcıyı ekranın ortasında sürükleyebilirsiniz. Ayrıca, ekranın dörtte birini kaplayacak şekilde bir pencereyi köşelerinden birine yapıştırabilirsiniz.

Ayarlar

 • Ayar önerileri : Öneriler artık ayarlar ekranının üst kısmında görüntüleniyor ve denenecek kullanışlı özellikler veya dikkat etmeniz gereken ayarlar hakkında sizi bilgilendiriyor, böylece bunları hemen etkinleştirebilir veya deneyebilirsiniz.

Samsung İnternet

 • Geliştirilmiş arama : Artık yer imlerinde bir klasör adına veya sekmelerde grup adına göre arama yapabilirsiniz. Geliştirilmiş arama mantığı, bir şeyler yanlış yazılmış olsa bile aradığınızı bulmanızı sağlar.

Kurulum sihirbazı

 • Yeni Galaxy’nizin daha hızlı ve daha kolay ilk kurulumu : Bir Galaxy’den veya başka bir Android cihazından yeni bir Galaxy’ye geçiş yapıyorsanız, Wi-Fi ağlarınızı, Samsung hesabınızı ve Google’ı otomatik olarak taşımak için eski cihazınızdaki QR kodunu taramanız yeterlidir. hiçbir şey yazmadan aktarmak için yeni Cihaza hesap.

Hava durumu

 • Bir bakışta ayrıntılı hava durumu bilgileri : Yararlı hava durumu bilgileri artık Hava Durumu uygulamasının ana ekranında görüntüleniyor. Şiddetli hava durumu uyarılarını, günlük hava durumu raporlarını, saatlik yağışları ve renk sıcaklığı çizelgelerini kontrol edebilirsiniz.

Aramalar

 • Bixby Metin Araması : Aramaları otomatik olarak yanıtlamak ve aramanın amacını öğrenmek için Bixby Metin Araması’nı kullanın. Bir metin sohbetinde arayanın ne söylediğini görürsünüz ve arayana yüksek sesle okumalarını sağlamak için yanıtlara dokunabilir veya yazabilirsiniz. Bixby metin aramaları yalnızca İngilizce ve Korece olarak mevcuttur.
Başa dön tuşu