Samsung Galaxy S24 İçin 10 Çekirdekli Exynos 2400 Hazırlanıyor

Yeni bir rapora göre Samsung Galaxy S24 serisinde 10 çekirdekli ve 4 kümeli Exynos 2400 işlemci birimi yer alacak. Detaylara göz atalım…

Akıllı telefon pazarında Apple’ı her zaman için ayrı bir yere koymak gerekiyor. Markanın kendi yazılımı ve donanımıyla iyi bir deneyim sunması iPhone’lara olan ilgiyi pahalı bile olsa her daim artıyor. Nitekim son yıllara baktığımızda Apple kademeli olarak iPhone satışlarını artıyor ve önündeki Samsung ile farkı kapatıyor. Samsung da Apple gibi bir süredir kendi donanımını geliştirmek için özel bir ekip kurdu. Önceki yıllarda kullanılan Exynos işlemcilerden söz etmiyoruz. Samsung son birkaç yıldır öncekilerden farklı ve bu defa Snapdragon işlemcilerle gerçekten rekabet edebilecek bir yonga seti hazırlıyor. Yeni bir rapora göre söz edilen Exynos işlemci gelecek yıl Samsung Galaxy S24 serisinde yer alabilir. Daha önceki raporların ise işlemcinin Galaxy S25’e anca yetişebileceğini aktardıklarını belirtelim. Şimdi Exynos 2400 yonga setinin detaylarına geçelim.

Samsung Galaxy S24 İle Yeni Bir Dönem Başlayacak

Güney Koreli bir kaynağın aktardıklarına göre Samsung’un Exynos 2400 CPU’suna yeşil ışık yaktığı ve seri üretimin bu yıl içinde Samsung’un 4LPP düğümünde başlayacağı bildirildi. Kaynağa göre Exynos 2400 (kod adı Root), toplam on çekirdekli dört kümeli bir tasarıma sahip olacak ve gelecek yılki Galaxy S24’ün Güney Kore versiyonlarında kullanılacak.

Exynos 2400’ün Cortex-X4, Cortex-A720 ve Cortex-A510 çekirdeklerinden oluşan toplamda 10 ve 1+2+3+4 şeklinde kümelenen bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Samsung’un son yıllarda amiral gemisi cihazlarında Snapdragon işlemcileri kullandığını belirtmekte fayda var. Ancak Samsung, Güney Kore’de Exynos 2400 tarafından desteklenecek Galaxy S24 ile bu eğilimi değiştirmekte fazlasıyla istekli.

Başa dön tuşu