Dünyanın En Hızlı Mobil DRAM’i LPDDR5T Tanıtıldı

Dünyanın en hızlı mobil DRAM’i LPDDR5T, SK hynix tarafından tanıdıldı. LPDDR5T (Turbo) önceki nesil LPDDR5X’e göre %13 daha hızlı.

Güney Koreli bellek yongası üreticisi SK hynix Inc., dünyanın en hızlı mobil DRAM’i LPDDR5T‘yi (Düşük Güç Çift Veri Hızı 5 Turbo) piyasaya sürerek çığır açan bir duyuru yaptı. LPDDR5T, Kasım 2022’de piyasaya sürülen önceki nesil LPDDR5X’e göre %13 artışla saniyede 9,6 gigabit (Gbps) gibi etkileyici bir veri hızında çalışıyor. Şirket, maksimum hızı vurgulamak için LPDDR5 standart adına “Turbo” ekledi.

LPDDR5T, JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12V ultra düşük voltaj aralığında çalışıyor. Şirket raporlarına göre LPDDR5T son derece hızlı ve aynı zamanda çok düşük güç tüketimine sahip. SK hynix ayrıca müşterilere çeşitli depolama kapasiteleri sunmayı planlıyor. Şirket, birden çok LPDDR5T yongasını tek bir pakette birleştiren 16 gigabayt çoklu yonga paketi örneklerini sağladı. Yeni DRAM, Saniyede 77 GB veri işleme gücüne izin verir. 

SK hynix, 2023 yılının ikinci yarısında 1anm teknolojisini kullanarak LPDDR5T’nin seri üretimine başlamayı planlıyor. 1anm teknolojisi, 10nm teknolojisinin dördüncü neslidir. BT endüstrisi tahminlerine göre, 5G akıllı telefon pazarının yakında genişlemesi nedeniyle daha iyi özelliklere sahip bellek yongalarına yönelik talep artacak. Yapay Zeka, makine öğrenimi ve Sanal gerçekliğin giderek daha erişilebilir hale gelmesiyle birlikte SK Hynix, LPDDR5T DRAM’lerinin de aynı değere sahip olacağını tahmin ediyor. 

SK hynix’te DRAM Ürün Planlama Başkanı Sungsoo Ryu, şirketin müşterilerin ultra yüksek performanslı ürünlere olan talebini karşıladığını ve yeni nesil yarı iletken pazarına liderlik etmek ve oyunun kurallarını değiştirmek için teknoloji geliştirme üzerinde çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Başa dön tuşu