Android 14 Güvenlik Sebebiyle Eski Uygulamaların Yüklenmesini Engelleyebilir

Google, politikalarını yenileyerek Android 14 işletim sistemi ile birlikte eski uygulamaların ve APK yüklemeleri engellemeyi hedefliyor.

Google, uygulamaların geliştirilmesi ve dağıtılması için daha sert kurallar uygulayarak Android işletim sistemi kullanan telefonlar için kötü amaçlı yazılımların önüne geçmek için yeni önlemler almaya başladı. Google zaten Play Store’da bulunan uygulamaların kötü amaçlı yazılım içermelerini engellemeyi başardı ancak yine de uygulamaların ek indirme yapmaları ve apk olarak indirilen uygulamalar kötü amaçlı yazılımların yayılmasına sebep olabiliyor. Google bu durumunda önüne geçebilmek için son kod değişikliklerinde eski uygulamaların Android 14’e yüklenmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu değişiklik ile birlikte kötü amaçlı yazılımların ek indirmeleri, apk indirmeleri ve eski uygulamaların yol açabileceği durumları ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Google bu güncellemenin haricinde Android kullanıcılarını düzenli olarak güncel sürümü kullanmaları için çağrılarda bulunuyor. Android’in en son işletim sistemi sürümü olan Android 13, piyasada bulunan tüm telefonların sadece %5,2’si tarafından kullanılıyor. Google kötü amaçlı yazılımların yayılmasının önüne geçebilmek için minimum API sınırını Android 5.0’dan Android 6.0’a çıkarabilir. Bunun en büyük sebebi eski güvenlik yamalarında bulunan hataların uygulamalar sayesinde açıkça kullanılmasından kaynaklı olabilir.

Android 14 APK

Google’ın apk yükleme özelliğini engellemeye başlaması ile kötü amaçlı yazılımların telefonlara ulaşımı önemli ölçüde azalacak. Uygulamaların zamanında güncellemeler aldıkları zaman işletim sisteminin sonraki sürümlerine sahip yeni akıllı telefonların bu durumdan etkilenmeyeğini belirtmekte fayda var.

Google, eski uygulamaların Android 14 işletim sistemine yüklenmesini engelleyen özelliğini aktif ve deaktif seçeneği sunması bekleniyor. Teknoloji devi kötü amaçlı yazılımların Android akıllı telefonlar arasında yayılmasının bir sıkıntı kaynağı olduğunu kabul ediyor ve bunu çözmek için adımlar atıyor.

İlginizi Çekebilir: AnTuTu En Güçlü Android Telefonları Açıkladı

Google, kullanıcılar için bu özelliği Mart 2023 yılında kullanıma sunmayı hedefliyor. Ayrıca o ay içerisinde Android 14 işletim sisteminin de geliştirici önizlemesi sürümünün de gelmesini bekleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu