Xiaomi, Black Shark Markasını Unuttu!

Xiaomi oyuncu odaklı telefonlar sergilediği Black Shark markasını ikinci plana atmış durumda. Bundan sonraki süreçte bir model beklenmiyor.

Xiaomi, fiyat / performans odaklı oyuncu telefonlar piyasaya sürdüğü Black Shark markasını çok yakında kapatabilir. Black Shark’ın büyük sorunları var, şirket personelin çoğunu işten çıkarıldı ve şu an sadece bir telefon modeli satışta kaldı. Black Shark 5, Black Shark 5 Pro, Black Shark 5 RS ve diğer akıllı telefonların Black Shark resmi web sitesinde tükendiği bildiriliyor. Çin’in en büyük perakendecisi olan JD.com’da sadece Black Shark 5 RS’in 8GB RAM +256GB’lık versiyonu satışta kaldı. Bu model 370 $’dan satılmakta.

Çin basınında yer alan haberlere göre, daha önce Xiaomi tarafından desteklenen Black Shark oyun telefonu markası büyük zorluklarla karşılaşıyor. Xiaomi, kıdem tazminatını ödeyemediği çalışanlarının çoğunu işten çıkardı. Tüm bu gelişmeler, Çinli Tencent şirketinin Black Shark Technology’yi satın almak istemesinin sonrasında başladı. Satın alım işlemi ise ne yazık ki gerçekleşmedi.

Black Shark, Ağustos 2022’den bu yana işten çıkarmalara devam ediyor. 1.000 kadar çalışanı olan markanın çalışan sayısı şu an 100’ün biraz üzerinde. Şirket, işten çıkarılan çalışanların “muazzam operasyonel zorluklarla” karşı karşıya olduğunu ve çalışanlara borçlu olunan kıdem tazminatının kalanını ödemenin yollarını aramaya devam edeceğini söyledi.

Resmi olarak Black Shark markasından hala söz ediyor olsak da, şirketin bundan sonraki süreçte yeni oyuncu telefonları duyurması söz konusu değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu