Nokia ve Samsung Kapsamlı Bir Patent Anlaşması İmzaladı

Nokia ve Samsung, 2022 ile birlikte sona eren patent anlaşmasını yeniledi. Samsung, Nokia’ya çok yıllı ödeme gerçekleştirecek.

Nokia ve Samsung arasındaki patent anlaşması yenilendi. Nokia, önceki anlaşmanın 2022 sonunda sona ermesinin ardından Samsung ile yeni bir çapraz lisans anlaşması imzaladığını duyurdu. Nokia’nın 5G ve diğer teknolojilerdeki temel buluşlarını kapsayan anlaşma kapsamında Samsung, 1 Ocak 2023’ten itibaren Nokia’ya çok yıllı ödeme yapacak. Anlaşmanın şartları taraflar arasında gizli tutulacak.

Nokia Technologies Başkanı Jenni Lukander anlaşma sonrası şunları söyledi:  “Samsung, akıllı telefon endüstrisinde bir lider ve onlarla dostane bir anlaşmaya vardığımız için çok mutluyuz. Anlaşma her iki şirkete de yenilik yapma özgürlüğü veriyor ve Nokia’nın patent portföyünün gücünü, Ar-Ge’ye onlarca yıllık yatırımlarını ve hücresel standartlara ve diğer teknolojilere katkılarını yansıtıyor.”

Nokia’nın endüstri lideri patent portföyü, 2000 yılından bu yana Ar-Ge’ye yapılan 130 milyar Euro’dan fazla yatırım üzerine inşa edilmiştir. Markanın patent portföyü, 5G için gerekli olduğu beyan edilen 4.500’den fazla patent dahil olmak üzere yaklaşık 20.000 patentten oluşmaktadır.

Nokia, buluşlarını adil, makul ve ayrım gözetmeyen (FRAND) koşullarda lisanslama hakkı karşılığında açık standartlara katkıda bulunur. Şirketler, standartlara kendi önemli yatırımlarını yapmak zorunda kalmadan bu teknolojileri lisanslayabilir ve kullanabilir, bu da yenilikçiliği ve tüketiciler için yeni ürün ve da hizmetlerin geliştirilmesini desteklemekte.

Nokia ve Samsung’un bir önceki patent anlaşması 2016 yılında imzalandı. 2022 yılında sona eren anlaşmada boyunca Samsung, Nokia’ya telif ücreti ödüyordu.

Başa dön tuşu