Apple M Serisine Yeni Rakip Geliyor: Snapdragon 8cx Gen 4

Qualcomm, Apple’ın yeni M serisi işlemcilerine rakip olabilecek yeni Snapdragon 8cx Gen 4 işlemcilerini geliştirmeye başlıyor.

Qualcomm, Apple’ın M serisi ile rekabet edecek olan yeni bir işlemciyi gizlice geliştiriyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan söylentilerde Qualcomm “Hamoa” kodunda yeni bir işlemcinin üzerinde çalıştığı açıklanmıştı. Şimdi ise yeni söylentilere göre Hamoa kod adlı işlemcinin Snapdragon 8cx Gen 4 olarak piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Yeni işlemcinin göze çarpan birçok yeni özellikler içeriyor. Eğer bu işlemci Apple’ın M serisi işlemcilerine gerçek bir rakip olarak paketlenirse pazarda gerçek bir rekabet başlayacak.

Twitter kullanıcısı Kuba Wojciechowski tarafından 12 çekirdeğe sahip yeni işlemcinin Snapdragon 8cx Gen 4 olarak adlandırılacağını belirtiyor. Qualcomm’un hali hazırda birçok yonga seti üzerinde çalıştığı biliniyor ancak en iyi performansı sunan işlemcinin sekiz performans çekirdeğine ve dört verimli güç çekirdeğine sahip olduğu düşünülüyor. Ayrıca yeni geliştirilen yonga setlerinde şirketin satın almış olduğu Nuvia ile gelen Oryon çekirdeklerinin Snapdragon 8cx Gen 4’te bulunup bulunmayacağı henüz bilinmiyor.

Snapdragon 8cx Gen 4

Yeni işlemcinin dört çekirdekten oluşan ve her bloğunda 12 MB’lık paylaşılan bir L2 önbelleğine ve 8 MB’lık bir L3 önbelleğine sahip olduğu söyleniyor. Snapdragon 8cx Gen 4’ün Snapdragon 740 Gen 8 ile aynı Adreno 2 grafik işlemcisine sahip olduğu söylentileri bulunuyor. Eğer bu durum doğru ise Qualcomm’un yeni işlemci için yeni bir GPU geliştirmediğini söyleyebiliriz. Ufak bir hatırlatmada bulunmak gerekirse Adreno 2 hala gücünü koruyabilen güçlü bir GPU’dur. Ancak akıllı telefonların aksine artık Windows bilgisayarlarda da kullanıldığında bazı sınırları oluşabilmekte.

İlginizi Çekebilir: Qualcomm Snapdragon 782G Orta Segmenti Şahlandıracak!

Tüm bu durumlara rağmen yeni işlemci kağıt üzerinde 3,40 Ghz frekansta test ediliyor ve enerji tasarrufu ile birlikte 2,50 Ghz hızlarında çalıştırılıyor. İlerleyen günlerde Qualcomm tarafından resmi açıklamalar gelmesini bekleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu