Apple, Çatlamaya Dayanıklı Katlanabilir Ekran Patentini Aldı

Teknoloji devi Apple, henüz katlanabilir telefon pazarına girmemiş olsa da çalışmalarına tam gaz devam ederek ekranlar için patentler alıyor.

Apple uzun zamandır katlanabilir cihazlar piyasaya sürmek için hazırlıklar yapıyor. Ayrıca bu hazırlıkları gizli saklı değil aksine patentlerini alarak göz önünde yapıyor. Şimdi ise patentlerine yenisini ekleyerek ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi tarafından çatlamaya karşı dayanıklı katlanabilir bir ekranın patentini aldılar. Bu patent sayesinde katlanabilir cihazlarda bulunan kırılma olasılıklarını ele aldıklarını gösteriyor.

US-20230011092-A1 numarasına ile gelen yeni patente göre esnek bir alt tabaka, ince film transistör tabakası ve koruyucu bir tabaka dahil olmak üzere çoklu katmanlar için oluşabilecek ekranları ilgilendiriyor. Patente göre koruyucu tabaka ekranın hasara en duyarlı bölümü olan esnek alt tabakada çatlakların oluşmasını önlemek için tasarlanmış.

Apple Patent

Apple sadece dayanıklı ekran için patent almadı ayrıca kendi kendini iyileştirebilen bir ekran için de patent aldı. Bu almış olduğu patent hakkında edinilen bilgiye göre katlanabilir modellerde ekranlar ile ilgili yaygın bir sorun olan kılcal çiziklerden kurtulmasını sağlayacak.

Birçok söylentiye göre katlanabilir iPhone modelinin olmayacağı ancak iPad’ler için bu pazara girilebileceği söyleniyor. iPhone Apple için çok önemli bir noktada bulunuyor. İlk defa geliştiriken bir teknolojiyi önemli noktada bulunan modelde ilk olarak vermesini beklememek oldukça normal. Ancak durum iPad kısmında aynı değil. iPad modelleri iPhone modelleri gibi çok önemli bir noktada değil bu durumda iPad’lerin katlanabilir ekran ile gelmesi Apple tarafındna oldukça büyük bir test kitlesi oluşturacak. Bu sayede geri dönüşleri göz önüne alarak iPhone modelleri için de yavaş yavaş pazarın önü açılabilir.

İlginizi Çekebilir: OLED Ekranlı iPad Pro Seneye Piyasaya Sürülebilir!

Yakın zamanda Pixel Fold telefonunda piyasaya sürülmesi ile Google’da katlanabilir telefon pazarına katılacak. Birçok büyük şirket şimdiden pazarda ki yerini büyütürken Apple henüz adım atmadı. Almış olduğu yeni patentler ile yakın bir zaman içerisinde olmasada Apple’ın da katlanabilir telefon pazarına gireceğini söyleyebiliriz. Apple daha pazara girmeden ekranlar için oldukça dayanıklı ve güvenilir olmasına özen gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu