iPhone 15 Pro Max ve 16 Pro Serisi Periskop Kamera ile Gelebilir

Yeni bir rapora göre iPhone 15 Pro Max ve iPhone 16 Pro serisinde etkli yakınlaştırma için periskop kameralar olacak.

Daha önceki bir raporda Apple’ın iPhone 15 Pro serisinde ilk kez 5x optik yakınlaştırma gerçekleştiren periskopik kamera modülüne yer vereceği bildirildi. Güney Koreli The Elec sitesinin henüz aktardığı bir gelişmede ise periskop kameranın sadece iPhone 15 Pro Max (ya da Ultra) modeline özgü olacağı aktarıldı.

Rapora göre LG Innotek ve Güney Koreli Jahwa Electronics, iPhone 15 Pro Max’in yakınlaştırma ve OIS aktüatörlerini tedarik edecek. LG Innotek ve Jahwa Electronics’ten aktüatörlerin sırasıyla %70 ve %30’unun tedarik edilmesi bekleniyor. 

iPhone 15 Pro Max Kamerada Çok Etkili Olacak

Rapora göre bu aktüatörler, ışığı bir prizma içinde büken ve ardından kamera modülü boyutunun artmasını önlemek için onu görüntü sensörüne ileten yeni bir “katlanmış yakınlaştırma” teknolojisi kullanıyor. Bu top kılavuzlu aktüatörler, şu anda Apple’ın telefoto modüllerinde kullanılan yaylı aktüatörlere göre daha uygun. Bununla birlikte, mevcut iPhone kamera modülü aktüatör üreticileri olan Japonya’nın Alpleri ve Mitsumi’nin, kalan iPhone 15 modelleri için mevcut yay tipi aktüatörler üretecek. 

Katlanmış yakınlaştırma teknolojisi bu yıl sadece Pro Max modelinde kullanılacak. Gelecek yıl ise iPhone 16 serisinde Pro ve Pro Max’te yer alacak.

Öte yandan Apple‘ın iPhone 15 Pro Max’in yakınlaştırma özelliklerini geliştirmek için yazılım algoritmalarını nasıl harmanladığını görmek ilginç olacak. Apple mevcut durumda hem fotoğraf hem de videoda neredeyse kusursuz bir yakınlaştırma deneyimi sunmakta.

Başa dön tuşu