Apple ve Samsung Rekabetinde Son Durum!

2022 yılı akıllı telefon pazar oranları açıklandı. Apple ve Samsung arasındaki yaşanan kıyasıya rakabeti kim zirvede tamamladı?

2022’nin son çeyreği akıllı telefon sektörü için pek de iyi geçmedi. Araştırma şirketi Canalys bugün bir rapor yayınladı ve akıllı telefon teslimatlarının Ekim’den Aralık 2022’ye kadar olan üç aylık dönemde %17 düştüğünü bildirdi. Özellikle Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında COVID baskısı nedeniyle üretim durması akıllı telefon gönderilerini en çok etkileyen durumlardan biriydi. Bir diğeri ise ekonomik dengesizlikler. Canalys Araştırma Analisti Runar Bjørhovde, “Akıllı telefon satıcıları 2022 boyunca zorlu bir makroekonomik ortamda mücadele etti. 4. çeyrek, on yılın en kötü yıllık ve 4. çeyrek performansını gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Apple ve Samsung Rekabeti Yıl Genelinde Yaşandı

İlk etapta dördüncü çeyrek dönemine ait sonuçlara bakalım. Apple yüzde 25’lik pazar payı ile çeyreği lider tamamladı. Yeni iPhone’ların satış rüzgarını arkasına alan Apple’ın dördüncü çeyrekler itibariyle bir numaraya oturduğu herkesin malumu. Ayrıca Apple ilk kez bir çeyrekte yüzde 25’lik pazar payına ulaşıyor. Başka bir ifadeyle dördüncü çeyrekte satılan her dört telefondan biri iPhone oldu.

İkinci sırada Samsung’u görüyoruz. Şirketi pazar payı bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 19’dan yüzde 20’ye yükselmiş. Xiaomi, OPPO, Vivo ve diğer markaların pazarında ise bir düşüş söz konusu. 

2022’nin geneline bakıldığında Samsung’u zirvede görüyoruz. Bir önceki yıl yüzde 20 olan pazar payı 2022’de yüzde 22’ye yükseldi. Apple’ın yüzde 17 olan pazar payı ise yüzde 19’u gördü. İkili arasındaki makas her dönem daralıyor. Xiaomi, yüzde 13 pazar payı ile dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi oldu. Dört ve beşinci sıralarda yine Çinli OPPO ve Vivo markaları bulunuyor. 

Başa dön tuşu