iPhone SE 4’ün İptal Edildiği Bildirildi

Apple’a yakın bir analistin aktardıklarına göre iPhone SE 4 bu yıl için iptal edildi. Hatta telefonun 2024’te bile tanıtılması beklenmiyor.

Yeni nesil iPhone SE modellerinin ertelenmesi veya iptal edilmesiyle ilgili geçmişte birçok spekülasyon yapıldı. Ünlü Apple analisti Ming Chi Kuo’ya göre Apple, 2024’te bir iPhone SE 4 modeli piyasaya sürme planlarından vazgeçti.

Analist, tedarik zincilerinden Apple’dan 2024 iPhone SE 4’ün üretim ve sevkiyat planlarını ertelemek yerine iptal edildiğine dari bazı veriler elde etti. Güvenilir bir kaynak olan Kuo’nun açıklamaları sonrası bütçe dostu iPhone’un uzun bir süre olmayacağını söylemek mümkün.

Apple, ilk model ile ikinci nesil arasında dört yıllık bir boşluk olmasına rağmen her iki yılda bir yeni nesil iPhone SE’yi piyasaya sürdü. Teknoloji devi geçen yıl iPhone SE 2022’yi yani üçüncü nesil versiyonu duyurdu. Bir sonraki model içinse görünüşe bakılırsa en az üç yıl beklenecek.

iPhone SE 4 İlk Apple Modeme Sahip Olacaktı

Öte yandan kaynak Apple’ın kendi bant yongaları sürümü üzerinde çalıştığını bildirdi. Yıllardır söylenti değirmenin konusu olan bu bantlar Kuo’ya göre ilk kez iPhone SE 4’te yer alacaktı. Her şey yolunda gittiğinde ise bu 5G bantlar iPhone 16 serisinde de yer alacaktı. iPhone SE 4 artık iptal olma ihtimaliyle karşı karşıya kaldığından, Apple’ın özel modem çipleriyle deneme planlarını değiştirmesi gerekecek. Ayrıca bu modem çiplerinin Qualcomm’un yonga setleriyle aynı seviyede olup olmayacağı konusunda endişeler de yok değil.

Qualcomm, iPhone SE 4’ün potansiyel iptalinden büyük çıkar sağlayacak gibi görünüyor. Apple, Qualcomm için önemli bir gelir kaynağı ve görünüşe bakılırsa bu ikili en az 2025 yılına kadar birlikte çalışmaya devam edecek.

Başa dön tuşu