Samsung Katlanabilir Telefon Pazarında Hakimiyetini Kaybediyor

Samsung katlanabilir telefon pazarında artık ciddi rakiplerle karşı karşıya. Bu durum şirketin satışlarını ciddi oranda düşürdü.

Katlanabilir telefonlar her geçen gün daha popüler hale geliyor. Samsung, Oppo, Xiaomi ve Huawei gibi markalar bu talebi karşılamak için yeni modeller geliştirmeyi sürdürüyor. DSCC tarafından yayınlanan bir rapora göre katlanabilir akıllı telefon pazarı 2023 yılında yüzde 30 büyüyerek 17 milyon adete ulaşacak. Samsung şu an sektörün lideri olsa da, katlanabilir telefon pazarında ciddi bir pazar payı kaybedecek.

Rapora göre katlanabilir akıllı telefon sevkiyatlarının 2023’te %30 artması bekleniyor. Raporda ayrıca katlanabilir akıllı telefon pazarının 2022’nin üçüncü çeyreğinde departman satışlarının %85’e ve 5,2 milyon adede ulaşacağı bildiriliyor. Bu çeyrekte Samsung‘un katlanabilir akıllı telefon sevkiyatlarının aylık %50 ve yıllık %36 düşüşle 2,6 milyon adede gerilemesi bekleniyor. Dördüncü çeyrekte, bir önceki yıla göre ilk kez Samsung cephesinde bir düşüş yaşanacak.

Galaxy Z Flip 4 ve Galaxy Z Flip 3

Samsung Katlanabilir Telefon Pazarında Kan Kaybedecek

Raporda ayrıca, Samsung‘un pazar payının 2023’ün ilk ve ikinci çeyreğinde düşmeye devam edeceği aktarılıyor. Google gibi yeni oyuncuların pazara dahil olmasıyla birlikte Samsung’un pazar payının yüzde 50’nin bile altına düşeceği öngörülüyor.

Kuzey Amerika pazarı, özellikle ABD, Samsung’un 2022’nin dördüncü çeyreğinde katlanabilir akıllı telefon satılarında en fazla satış kaybı yaşayacağı ülke olacak. Samsung’un ülkedeki pazar payının yüzde 7’ye kadar gerilemesi bekleniyor.

Öte yandan rapor, OPPO Find N2 ve Find N2 Flip gibi yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle katlanabilir pazarın güçlü kalacağını belirtiyor. Katlanabilir akıllı telefon sevkiyatlarının 2023’te %33 artışla 17 milyon adede ulaşacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu