Google Pixel Fold ve Galaxy Z Fold 5 Lansmanları Çakışabilir

Google’ın ilk katlanabilir telefonu olan Pixel Fold, Samsung Galaxy Z Fold 5 katlanabilir telefonu ile lansmanları çakışabilir.

Google uzun zamandır Pixel Fold adını verdiği katlanabilir akıllı telefonunun üzerinde çalıştığı söylentiler arasında bulunuyor. Bugün yeni gelen sızıntılara göre ise Google’ın katlanabilir telefonu Samsung’un katlanabilir telefonları ile rekabet etmeye başlayacağı söyleniyor.

Samsung’un tedarik zincirinden gelen açıklamalarda Google’ın katlanabilir telefonu Pixel Fold bu yılın üçüncü çeyreği olan Temmuz-Eylül ayları arasında seri üretime gireceği iddia ediliyor. İddiaların merkezinde olan Samsung Display, Galaxy Z Fold 5 ve Google Pixel Fold için sipariş aldığı söyleniyor. Pixel Fold tam ekran hali 7.57 inç OLED ekrana ve katlandığında 5.6 inç kapak ekranına sahip olacak.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung şuan için piyasadaki en büyük katlanabilir telefon üreticisidir. Ancak Google’da bu pazara giriş yapmak için hazırlıklarına tam gaz devam ediyor. Pixel Fold’un lansmanının Galaxy Z Fold 5’in piyasaya sürülmesiyle yukarıda da bahsettiğimiz gibi muhtemelen denk gelecektir. Bu durumda iki büyük teknoloji devinin chazları birbirlerinin satışlarını oldukça etkileyecektir.

Google Pixel Fold

Şimdiye kadar Google’ın katlanabilir telefonu Fold hakkında çok fazla resmi açıklama bulunmuyor ancak geçtiğimiz aylarda Geekbench platformunda görücüye çıkmıştı. Geekbench listesine göre serinin amiral gemisi olan Pixel 7 gibi Tensor G2 işlemcisi ile beraber gelecek. Fold listede gözüktüğü üzere Android 13 ile birlikte ve 12 GB Ram ile birlikte kutudan çıkacak. Ancak çıkış tarihine kadar Android 14 işletim sisteminin yayınlanması bekleniyor. Bu sebepten Android 14L işletim sistemi ile kutudan çıkmasını bekleyebiliriz. Ufak bir hatırlatma yapmak gerekirse Android işletim sistemlerinin yanında bulunan “L” harfi daha büyük ekranlı modellerde, tabletlerde ve çoklu görevler için ayrı olarak geliştirilmektedir. Google’ın ilk katlanabilir telefonu Geekbench’in tek çekirdekli test sonucundan 1047, çok çekirdekli test sonucundan ise 3257 puan aldı.

İlginizi Çekebilir: Galaxy Z Fold 5, S-Pen Kaleme Sahip Olacak!

Temel bilgiler dışında cihazı ufak bir hatırlamak gerekirse Pixel Fold 1840×2208 piksel çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip bir ekran ile gelecek. Cihaz Samsung Fold’dan da bilindiği gibi dikey olarak katlanabilir bir telefon olacak. Cihazın arka tarafında ise üç kamera sensörü ve bir LED el feneri içeren yatay bir kamera sıralaması mevcut. Cihazın üst ve alt kısımlarında birer hoparlör çıkışı bulunurken, sağ tarafında ise parmak izi sensörü görevi üstlenen bir güç düğmesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu