iPhone 15 Pro Serisi Pilde Rakipsiz Olacak

Yeni bir rapora göre Apple, iPhone 15 Pro serisinde yer vereceği A17 Bionic işlemcisinden pil verimliliğine odaklanacak.

Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde kullandığı Bionic işlemcilerin diğer markaların işlemcilerine karşı her zaman bir üstünlüğü söz konusu. Nitekim bunu iPhone 14 Pro serisinde bir kez daha gördük. Tablet modellerinde yer alan M1 serisi işlemcilerde ise Apple aradaki farkı iyice açmış görünüyor. Apple gelecek yıl ki iPhone 15 Pro modellerinde A17 Bionic işlemcisine yer verecek. Henüz erken bir dönemdeyiz fakat işlemciye dair özel bilgiler şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

9to5Mac sitesinde yer alan habere göre Apple, A17 Bionic işlemcisinde performanstan ziyade pil ömründeki iyileştirmelere odaklanacak. Bu bilgi, TSMC başkanının şirketin 3nm yongaları sorması üzerine ortaya çıktı.

iPhone 15 Pro Max Pil Performansında Rakipsiz Olacak

TSMC, Apple’ın iPhone’larda kullandığı çipleri üretiyor. Yarı iletken üreticisi, yeni nesil A17 çipinde daha küçük olan 3nm işlem düğümü kullanacak ve bunun üretimi birkaç gün önce başladı.

TSMC, 3nm yongaların seri üretiminin başlamasını kutlamak için birkaç gün önce bir etkinlik düzenledi. Etkinliklte konuşan TSMC’nin başkanı Mark Liu, yeni süreçten kaynaklanan etkileyici verimlilik iyileştirme rakamlarını açıkladı. Liu, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, 3nm işlemcilerin 5nm yongalardan daha iyi performans sunduğunu ve yaklaşık %35 daha az güç tükettiğini belirtti. Yeni bir M2 Pro çipiyle çalışan Mac’ler, 3nm üretim sürecine sahip ilk modeller olabilir. Ayrıca M3 yongalarının da 3 nm’lik bir süreç kullanması bekleniyor. 

Apple A17 Bionic her ne kadar verimlilikle ön plana çıkacak olsa da, Apple’ın sunacağı performans geliştirmeleri de merak ediliyor. İşlemci kuşkusuz tek çekirdek performansında bir kez daha rakipsiz olacaktır.

Başa dön tuşu