Amerika Huawei’yi Yıkamadı! Huawei Eskisinden de Güçlü!

Amerika’nın Huawei’ye karşı uyguladığı politika ters tepti. Huawei artık eskisinden de güçlü olarak yoluna devam ediyor.

Çinli teknoloji devi Huawei, şirketin katı ABD yaptırım kısıtlamaları nedeniyle kriz rejiminden kurtulduğunu söyledi. Aynı zamanda şirket, telekomünikasyon ekipmanı satışlarında bir artış olduğunu bildirdi. Huawei’nin şu anki başkanı Eric Xu, “ABD yaptırımları artık yeni normumuz ve normal operasyona geri döndük.” ifadelerini kullandı.

Eric Xu, Huawei’nin yılı geçen yılki rakamlara karşılık gelen yıllık yaklaşık 91,5 milyar dolar gelirle tamamlamayı beklediğini söyledi. Yıllık satış hacminin, 120 milyar doları aştığı 2020’nin en yüksek değerinden hala önemli ölçüde daha düşük olacağını belirtmekte fayda var.

Eric Xu, Huawei’nin telekomünikasyon altyapısının satışı için ana işinin 2022’de büyüdüğünü ve telefonlar da dahil olmak üzere bir zamanlar baskın olan tüketici cihazları işindeki düşüşün istikrara kavuştuğunu söyledi. Şirket yıllık kârla ilgili veri yayınlamadı ve farklı alanlarda veri sağlamadı.

Huawei 5G

Daha önce ABD, Huawei’yi gelişmiş çiplerden keserek akıllı telefon bölümünün çalışmalarını baltaladı. ABD ayrıca müttefikleri şirketin 5G telekomünikasyon ekipmanlarını kullanmamaya çağırdı ve Huawei buna karşı tüm bu suçlamaları reddetmesine rağmen, bunu ulusal güvenlik için bir tehdit olarak nitelendirdi. Eric Xu, 2023’ün belirleyici olacağını da sözlerine ekledi: şirket, ABD kısıtlamalarına rağmen araştırma ve geliştirmeye büyük yatırımları sürdürmeyi ve ürün kalitesini korumayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu