Qualcomm ARM Tabanlı Masaüstü İşlemci İle Apple’a Rakip Olacak

Yeni bir rapora göre Qualcomm, ARM tabanlı ve 12 çekirdekli oldukça güçlü bir masaüstü işlemci geliştiriyor. İşte işlemciye dair ilk detaylar…

Yeni bir rapora göre Qualcomm, Apple’a rakip olmak için ARM tabanlı “Hamoa” kod adlı bir işlemci tasarımı geliştiriyor. ARM tabanlı işlemci, daha önce Apple’ın çip ekibinde çalışan bir ekip tarafından tasarlandı. İşlemci ayrıca LPDDR5X ile UFS 4.0 bellek teknolojileri eşlik edecek. Bu nedenle aktarım hızının performansa önemli bir katkısı olacaktır.

Rapora göre Qualcomm, Windows PC’ler için gerçekten güçlü ARM tabanlı yonga setini geliştirmek için durmadan çalışıyor. Qualcomm‘un “Hamoa” kod alı Windows işlemcisi 12 çekirdeğe sahip olacak. Gelen bilgilere göre dört adet düşük güçte, sekiz adet ise yüksek performanslı çekirdek olacak. Ayrıca Qualcomm’un işlemcinin SC8380X ve SC8380XP dahili model numaralarına sahip iki versiyonunu test ediyor.

Masaüstü işlemci, Qualcomm Snapdragon X65 5G modem ile birlikte gelecek. Qualcomm, yeni üst düzey işlemcisine bir 5G modemi birleştirmeyi planlıyor; ancak modemin tüm modellerde olup olmayacağı belli değil. Ayrıca rapora göre  mevcut çip örnekleri Tayvan’da yapılmakta. Bu nedenle işlemcinin üretiminden TSMC firmasının sorumlu olacağını söyleyebiliriz.

Başa dön tuşu