Apple Para Kaybetmeye Başladı! iPhone 14 Yaramadı!

Apple, iPhone 14 ailesinin beğeni toplamaması ve tedarik sorunları yaşamasının ceremesini çekmeye başladı. Piyasa kaybı çok büyük.

Cupertinolu teknoloji devi iPhone 14 serisi ile karşımıza geçtiğimiz aylarda çıkmış ve Pro ile ana modelleri ayırması ile büyük tepki almıştı. Bunun üzerine bir de tedarik sorunları patlak vermişti. Apple hisseleri 28 Aralık Çarşamba günü %3 düştü. İşlem, Haziran 2021’den bu yana en düşük fiyat olan hisse başına 126,04 dolardan kapandı. Apple’ın gecelik piyasa değeri yaklaşık 63 milyar dolar azaldı, ancak yine de 2 trilyon doları aşıyor.

Ayrıca, bu arka plana karşı, araştırma şirketi Trendforce’un Foxconn’un iPhone ürettiği Çin’in Zhengzhou kentindeki COVID-19 salgınından sonra 2022’de iPhone tedarik tahminini düşürdüğü bildirildi. Çin’deki Zhengzhou tesisindeki kapasite eksikliği nedeniyle Trendforce, iPhone 14’ün toplam arzının önceki tahminden daha düşük olan 77,1 milyon adet olmasını bekliyor. Tahmin ayrıca, Çin’deki işgücü kıtlığının ilk mali çeyrekte arzda %22’lik bir azalmaya ve 47 milyon akıllı telefona yol açacağını belirtiyor.

Apple

Çin’deki JD.com sitesinde, iPhone 14 için 129 dolar ve iPhone 14 Plus için 143 dolar indirimlerle bir Yılbaşı indirimi de başlattı. Bu adım dolaylı olarak telefonların beklenenden daha yavaş sattığını gösteriyor. Bakalım Apple hiç tutmayan ana ve Plus modeli satmak için daha başka kampanyalar düzenleyecek mi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu