Elon Musk Servetini Kaybediyor! Osmanlı Böyle Çökmedi!

Ünlü milyarder Elon Musk bu yıl servetinin azımsanamayacak kadar bir bölümünü kaybetti. Tesla da değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

Twitter’ın yeni sahibi ünlü milyarder Elon Musk, aldığı saçma kararlardan dolayı mal varlığını kaybetmeye başladı. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 2022’de Tesla hisselerinin düşmesinin bir sonucu olarak Elon Musk’ın serveti 140 milyar dolar azaldı.

Yaşanan bu keskin düşüşe rağmen, Musk’ın 130 milyar dolarlık serveti onu 28 Aralık itibariyle dünyanın en zengin insanları sıralamasında hala ikinci yapıyor. Birincilik ise LVMH’nin kurucu ortağı ve CEO’su olan iş adamı Bernard Arnault tarafından alındı. Servetinin 163 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Derecelendirmede üçüncü sırada 16 milyar dolarla Hintli işadamı Gautam Adani yer alıyor.

Analistlerin tahminlerine göre, Tesla hisseleri ucuzlamaya devam ettikçe yıl sonuna kadar Elon Musk’ın toplam servet kayıpları yaklaşık 140 milyar dolar olacak. Bunun başında Musk, milyarderler listesine güvenle liderlik etti. Ancak yılın başından bu yana Tesla hisselerindeki yüzde 68’lik düşüş işini yaptı. Musk, Twitter’ı Ekim ayı sonunda 44 milyar dolara satın almayı tamamlamasından bu yana, Tesla hisseleri Nasdaq 100’ün düşüşüne kıyasla %50 düştü. Musk ayrıca Twitter’ın satın alınmasını finanse etmek için Tesla hisselerini milyarlarca dolara sattı.

Elon Musk Tesla

Bloomberg’e göre, Musk’ın SpaceX’teki payı şu anda 47 milyar dolar değerindeki en değerli varlığı. Bu arada Bloomberg’e göre Musk’ın Tesla’daki payı yaklaşık 40 milyar dolar ve Tesla’daki seçenekleri 28 milyar dolara daha mal oldu.

Musk’ın sahip olduğu bir sonraki en değerli varlık, Bloomberg’in 20 milyar dolar değerinde tahmin ettiği Twitter oluyor. Son olarak Bloomberg, Musk’ın The Boring Company’deki hissesini 3,3 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu