iPhone OS PC’de Akıcı Bir Şekilde Çalışıyor!

iPhone’un ilk işletim sistemi olan iPhone OS (iOS 1) PC’de çalışmaya başladı. İlk iPhone’u deneyimlemek isteyenler buraya.

Devos50 olarak da bilinen geliştirici Martin de Vos, 2007’de PC’de ilk iPhone ile piyasaya sürülen ilk iPhone OS sürümünü piyasaya sürdü. Bu ilginç projenin uygulanması tam bir yıldan fazla sürdü. Geliştirici, bloğunda karmaşık kısmın iPod touch’ın donanım bileşenlerinin öykünmesi olduğunu açıklıyor. Bu nedenle geliştirici, iPhone sürümü daha da fazla bileşeni taklit etmeyi gerektireceğinden, iPhone için değil, iPod için oluşturulan ilk iPhone işletim sistemini taklit etmeye karar verdiğini belirtiyor.

Aynı zamanda geliştirici, iPhone OS 1.0’ı da seçti çünkü bu sürüm işletim sisteminin sonraki sürümlerinden çok daha az güvenlik mekanizmasına sahip. Devos50 konu ile ilgili olarak “Modern Apple cihazları, sinir motorları, güvenli yerleşim bölgeleri ve çeşitli sensörler gibi birçok ek donanım bileşeni içerir ve bu tür cihazların öykünmesini çok daha karmaşık ve zaman alıcı hale getirir.” açıklamasında bulundu.

iPhone OS

PC’deki iPhone OS 1.0, açık kaynaklı bir sanallaştırma platformu olan QEMU kullanılarak başarıyla taklit ediliyor. Sistem tamamen fare ve klavye tarafından kontrol edilir ve önceden yüklenmiş uygulamaların çoğu iyi çalışıyor. Geliştirici, muhtemelen birinin iPhone işletim sistemini ilk kez açık kaynaklı araçlar kullanarak taklit ettiğini söyledi. Bir sonraki projesinde de Vos, iPhone OS 2.1’i bilgisayarında başlatmak istiyor. Eğer bu projeyi denemek istiyorsanız buradan gerekli adımları izleyerek iPhoneOS’i PC’de çalıştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu