Telefon Bataryaları Değiştirilebilir Olacak!

Avrupa Birliği şu sıralar telefon bataryaları için karar almak üzere. Eskisi gibi bataryaların değiştirilebilir olması isteniyor.

Avrupa Birliği aldığı karar ile Ocak 2024’ten itibaren üçüncü taraf uygulama mağazalarına açmaya zorlayacak. Ayrıca ardından USB-C’yi 2024’ün sonundan itibaren taşınabilir elektronikler için zorunlu hale getirecek. Şmdi ise taşınabilir cihazların kullanıcı tarafından değiştirilebilen pillere sahip olmasını gerektirecek geçici bir anlaşmaya vardı. Telefon bataryaları değiştirilebilir olmak zorunda olabilir. AB bunun için çalışıyor.

Anlaşma, taşınabilir piller, araçlar için Çalıştırma, Aydınlatma ve Ateşleme pilleri (SLI pilleri), Hafif Taşıma Araçları pilleri, (LMT, elektrikli scooter ve bisikletleri düşünün), Elektrikli Araç (EV) pilleri ve hatta endüstriyel pillerden hemen hemen her boyuttaki pilleri kapsıyor.

Bu mevzuat üreticilere taşınabilir cihazlarını kullanıcıların pillerini kolayca çıkarabilecekleri ve değiştirebilecekleri şekilde yeniden işlemeleri için 3 buçuk yıl verecektir.

Kullanıcı tarafından değiştirilebilen piller akıllı telefonlarda normdu. Ancak bu normlar günlerde kaybolmak üzere. Her pilin kapasite, performans, dayanıklılık, kimyasal bileşim ve “ayrı bir koleksiyon” sembolü hakkında bilgi içeren etiketler ve QR kodları taşıması gerekecektir. Ayrıca, pillerin genel pil modeli ve bireysel pil hakkında bilgi içeren dijital pasaportları olacaktır.

Bu anlaşma güçlü bir şekilde çevresel kaygılar tarafından yönlendirildi. Plan, piller için minimum geri dönüştürülmüş malzeme seviyelerini belirliyor. Bunlar kobalt için %16, kurşun için %85, lityum için %6 ve nikel için %6 olarak belirlenmiş durumda.

Geri dönüşüm sürecini beslemek için AB, eski pillerin toplanmasını gerektirecek. Taşınabilir piller için 2023 yılına kadar eski pillerin en az %45’inin (ücretsiz), 2027’ye kadar %63’ünün ve 2030 yılına kadar %73’ünün toplanması gerekir. LMT pillerin 2028“e kadar %51 ve 2031”e kadar %61 olması bekleniyor.

telefon bataryaları

Aslında EV ve endüstriyel de dahil olmak üzere diğer tüm piller, markaları, menşeleri ve durumları ne olursa olsun tüketiciye ücretsiz olarak toplanmalı. Ayrıca, ürünlerini AB’de satan üreticilerin “hammadde ve ikincil hammadde tedariki, işleme ve ticareti ile bağlantılı sosyal ve çevresel riskleri ele almak” için bir durum tespiti politikası geliştirmeleri gerekecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu