Elon Musk Tesla’dan Ayrılmaya Hazırlanıyor

Elon Musk, kendi kurduğu firmadan ayrılmak için gün sayıyor. Peki, Tesla Musk olmadan nasıl bir yol izleyecek? İşte detaylar.

Tesla, son zamanlarda hissedarları için önemli karlar elde etti. Yaklaşık on yıl önce bir tweet’te Tesla hakkında büyük bir şey vaat eden Elon Musk, hisselerini satmaya başladığında görüldü. Elon Musk, hafta boyunca 3,5 milyar dolardan fazla hisse sattı.

Bu nedenle, Twitter’ı satın alan ve o zamandan beri tüm odağını sosyal medyaya kaydıran Elon Musk, Tesla için beklenmedik hamleler yapacak. Forbes’un ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) verilerine ilişkin analizine göre Musk, bir haftada 22 milyon Tesla hissesi sattı.

Şirketin hisselerinin yaklaşık yüzde 25’ini elinde tutan Musk, servetinden büyük ölçüde sorumludur. Ancak Musk’ın her Tesla hissesinin satışından kar elde etmediğini hatırlıyoruz. Yatırımcılar tanınmış milyarderin hisse satışını tartışıyorlardı. Musk bir keresinde “Param ilk gelendi ve en son ayrılan olacak” demişti. Tesla’nın yıllık hissedarlar toplantısında bahsetmeyi unutmuştu.

Musk’ın Tesla’da neyi başarmaya çalıştığı hala belirsiz. Son günlerde ortaya çıkan bir söylentiye göre Elon Musk Tesla’nın CEO’su olarak görevinden ayrılacaktı. Raporlara göre, Tesla Çin’in yöneticisi Tom Zhu Xiaotong, tüm işin yeni CEO’su olacak.

Tesla Model 3 ve Y

Söylentilere göre, şu anda Tesla Çin’in direktörü olan Tom Zhu Xiaotong, şirketin CEO’su olacak. Çin’de Tesla Supercharger şarj ağının kurulmasına öncülük etmesiyle ünlü olan Zhu, Elon Musk’ın konumu için yarışıyor gibi görünüyor.

2014 yılında firmaya katıldıktan sonra Xiaotong, Tesla Çin’in başkanı olmadan önce hızla küresel başkan yardımcısı pozisyonuna yükseldi. Ek olarak, en son Çin’deki Tesla Servis Merkezlerinin ve Giga Shanghai tesisinin operasyonlarından sorumluydu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu