Samsung Galaxy Z Fold 4’ün Maliyeti Açıklandı

Popüler katlanabilir telefon Samsung Galaxy Z Fold 4 1.799 Dolardan satışa sunuluyor. Peki telefonun maliyeti ne kadar?

Kitap şeklinde katlanabilir yapıda olan telefonlara ulaşmak hala çok güç. Samsung Galaxy Z Fold 4 bunlardan biri. Amerika’da 1.799 Dolar fiyattan satışa sunulan telefonun Türkiye’de 40.000 TL başlangıç fiyatına sahip. Yeni bir rapor katlanabilir telefonun maliyetini ortaya çıkarırken, telefonun neden bu kadar pahalı olduğunu da gözler önüne seriyor.

Fomalhaut Techno Solution, bağımsız bir sökme işlemi olarak Samsung’un Galaxy Z Fold 4 modeli için yaklaşık 670 Doları harcamak zorunda olduğunu bildiridi. Başka bir deyişle, amiral gemisi katlanabilir akıllı telefonun üretim gideri, gerçek perakende fiyatının yaklaşık yüzde 40’ı kadar.

Bakıldığı zaman geri kalan yüzde 60’lık dilim Samsung için iyi bir kâr oranı gösterilebilir. Fakat maliyet ya da giderle sadece bunlarla sınırlı değil. Telefon için harcanan kalemlerin içerisine operasyon maliyetleri, pazarlama ve reklamcılık giderlerinin de dahil edilmesi gerekiyor. Tüm bunlar da dahil edildiğinde Galaxy Z Fold 4’ün fiyatının neden yüksek olduğu daha iyi anlaşılabilir.

Samsung Galaxy Z Fold 4 Başlıca Özellikleri

Telefonda 7,6 inç inç büyüklüğünde QXGA+  (2176 x 1812 piksel) dış ve 6.2 inç büyüklüğünde kapak ekranı yer alıyor. Her iki ekran da 120Hz tarama hızını destekliyor. Snapdragon 8+ Gen 1 işlemcisiyle çıkış yapan telefonda 50 megapiksel ana kamera 12 megapiksel ultra geniş açılı ve 10 megapiksel telefoto üçlü arka kamera birimi yer alıyor. Dış kapaktaki ön kamera 10 megapiksel, iç kısımda ise ekran altına yerleştirilen 4 megapiksel ön kamera bulunuyor.

25 watt hızlı şarj destekli 4.400 mAh pil, IPX8 sertifikası, stereo hoparlör ve yana monte parmak izi tarayıcısı telefonda öne çıkan diğer özellikler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu