WhatsApp, İyileştirilmiş Arama Deneyimini Açıkladı

WhatsApp, sesli ve görüntülü aramaların artması ile beraber özelliklerini ve yeni yılda eklenecek olan özellikleri açıkladı.

Günümüzde en popüler mesajlaşma hizmetlerinden birisi olarak kullanılan WhatsApp uygulamasını her geçen gün sesli ve görüntülü aramaların artması ile beraber özelliklerini nasıl geliştirdiğini açıkladı. 2022 yılında uygulamaya bazı yeni özellikler getirirken, önümüzdeki yılın başlarında da başka yeni özelliklerin geleceğini duyurdu. Bu gelecek özelliklerden en göze çarpan ise iPhone kullanıcıları için görüntülü aramalarda Ekran içinde Ekran özelliğini kullanabilmesi.

İlginizi Çekebilir: WhatsApp, Tek Seferlik Mesajlar Üzerinde Çalışıyor

WhatsApp’ın açıklamasına göre Ekran içinde Ekran özelliği hali hazırda beta testinde ve 2023 yılında kullanıma sunulması için hazırlanıyor. Bu özellik sayesinde görüntülü arama esnasında cihazınızdan başka işlemleri yapabileceksiniz. Bu yeni özellik dışında WhatsApp, uygulamasına daha iyi aramalar için eklemiş olduğu özelliklerini açıklıyor;

  • 32 Kişilik Aramalar: Mobil cihazlarda bir önceki miktarın dört katına çıkarak sesli ve görüntülü aramalarda 32 kişiye kadar görüşme gerçekleştirebilirsiniz.
  • Arama Katılımcılarına Mesaj Gönderme veya Sessize Alma: Görüşme esnasında katılımcının üzerine uzun bir süre basıldığında video veya ses akışı büyütülür ve o kişiyi sessize alma seçeneği veya kişiye mesaj gönderme seçeneğine ulaşabilirsiniz.
  • Arama Bağlantıları: Hem son dakika yapılan aramaya hem de daha önceden planlanmış arama için görüşmenin bağlantısını paylaşarak diğer kullanıcıları kolaylıkla görüşmeye davet edebilirsiniz.
WhatsApp Arama Deneyimi

Sadece yeni özellikler değil bu özelliklere ek olarak tasarım değişiklikleri yaptığını da açıkladı.

  • Renkli Dalga Biçimleri: Görüşme esnasında kamerası kapalı olan kullanıcılardan kimin konuştuğunu profil fotoğrafı etrafından beliren dalga ile kolayca görebilirsiniz.
  • Arama İçi Bant Bildirimleri: Görüşme yapılırken görüşmeye yeni bir kullanıcı katıldığında bunu kolaylıkla fark edebilirsiniz.
  • iOS’ta Ekran içinde Ekran: Şu anda beta testinde olan ve önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak kullanıcılara sunulacak olan bu özellik sayesinde, görüşme ekranını küçülterek görüşme esnasında kolayca başka işlerinizi yapabilirsiniz.

Tüm bu açıklamalarının ardından gizliliği korumak için tüm aramaların uçtan uca şifrelendiğini de belirttiler. Ayrıca önümüzdeki yıl için de hizmetine iyileştirmeler yapmaya devam edeceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu