Samsung Yeni İşlemcisi ile Daha Güçlü Olacak!

Exynos yonga setini rafa kaldıran Samsung, yeni nesil işlemcileri üzerinde çalışıyor. Peki, bu işlemciler nasıl olacak?

Güney Koreli Samsung bildiğiniz gibi Exynos yonga seti işinden vazgeçtiğini açıklamıştı. Bu bağlamda Galaxy S23 serisinde sadece Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti kullanılacak. Bugün ise firmanın yeni yonga setleri üzerinde çalışmaya başladığı ortaya çıktı.

TheElec’in raporlarına göre, Samsung’un Mobil Deneyim (MX) firması işletme içinde bir uygulama işlemcisi (AP) çözüm geliştirme ekibi kurdu. Ekip, Samsung’un bu ayki yıllık yeniden yapılanmasının bir parçası olarak MX Development’ın başkanı olarak atanan başkan yardımcısı Choi Won-joon tarafından denetlenecek.

Makalede belirtildiği gibi, MX muhtemelen kendi işlemcilerini tasarlamak için AP çözüm geliştirme ekibini kurdu. MX’in Galaxy telefonlarında kullandığı Exynos gibi mantık yarı iletkenleri tasarlayan Samsung System LSI ile karşılaştırılabilir bir konum zaten var.

İçeridekilere göre, MX Business, Galaxy serisi için bu Exynos CPU’ları geliştirmek veya daha büyük olasılıkla gelecekte kendi işlemcilerini tamamen tasarlamak için kendi eşdeğer ekibini oluşturuyor.

Choi, kablosuz yonga setleri konusunda uzmandır ve 2016 yılında Qualcomm’dan Samsung’un mobil bölümüne katıldı. AP, veri iletişimi ve hesaplamasından sorumlu olduğu için bir akıllı telefonun en hayati bileşenidir. Mobil cihazın performansını ve güç tüketimini belirler. Bunun için Samsung’un MX Business’ı Qualcomm, MediaTek ve Samsung System LSI dahil olmak üzere bir dizi tedarikçi kullanıyor.

Samsung işlemci

Hatırlayacağınız üzere Galaxy S22 serisinde performans düşmeleri bu yılın başlarında keşfedildi ve bu da performanslarını kasıtlı olarak sınırlayan optimizasyon yazılımlarının kullanılmasını gerektirdi. Kullanılan Exynos çiplerinin düşük performansı nedeniyle Samsung, Galaxy S23’te sadece Qualcomm’un Snapdragon’unu kullanmaya karar verdi.

Bakalım Samsung’un yeni nesil yongaları Exynos’un yerini almakla kalmayıp Snapdragon 8 Gen 2’den de daha iyi olacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu