iOS 16 Jailbreak İşlemi için Uygun!

Apple’ın son güncellemesinde güvenlik açıkları bulundu. Bu sayede iOS 16 Jailbreak işlemi için uygun hale getirildi. İşte detaylar.

Bir dönem Jailbreak ile sıkça mücadele eden Apple, iOS 12’den sonra bu konuda pek taviz vermedi diyebiliriz. Apple’ın sunduğu kişiselleştirme araçları da kullanıcıları bu işleme yönlendirmekten alıkoydu da diyebiliriz. Ancak bugün iOS 16 Jailbreak işlemi ile gündeme geldi. iDownloadBlog’a göre, iPhone’a jailbreak yükleme araçlarının yaratıcıları, bu sonbaharda piyasaya sürülen yeni iOS 16 işletim sisteminin hacklendiğini doğruladı. Ancak desteklenen cihazların listesi çok kısıtlı.

palera1n takma adı altındaki bilgisayar korsanı, jailbreak’in iPad tabletler için iOS 16.1.1 ve iPadOS 16’da da mevcut olacağını iddia ediyor. Apple işletim sistemini hacklemek için checkm8 bootrom adlı bir güvenlik açığından yararlanıldı. Aşağıdan bu işleme uygun olan cihazlara ulaşabilirsiniz.

  • iPhone 8
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPad Pro 10,5 inç
  • iPad Pro 12,9 inç (2. nesil)

Geliştiriciler, kullanıcı bir şifre belirlemediyse, önceden hemen jailbreak yapabileceğine veya devre dışı bırakabileceğine dikkat çekiyor. Parola ayarlandıysa ve devre dışı bırakılmadıysa, cihazı fabrika ayarlarından sıfırlamanız gerekecektir.

Şimdiye kadar jailbreak, Apple A12 ve daha yeni modellere dayalı cihazlarda çalışmıyor. Son olarak jailbreak yüklemeden önce geliştirici modunu etkinleştirmeniz gerektiğini ve bu işlemi tavsiye etmediğimizi belirtelim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu