Apple App Store Dışında Uygulama Yüklemeye İzin Verebilir

Apple, Avrupa Birliği’nin kurallarına boyun eğmeye başladı. App Store dışında iPhone ve iPad’lere uygulama yüklenebilecek gibi görünüyor.

Avrupa Birliği aldığı kararlar ile Apple’ı ters köşe yapmaya devam ediyor. USB-C bağlantısının zorunlu hale gelmesi ile iPhone 15 serisinde Lightning’den vazgeçmek zorunda kalacak olan Apple, şimdi de uygulama mağazası App Store için de radikal kararlar almak zorunda olabilir.

Bloomberg’e göre Apple, 2024’te sıkı Avrupa Birliği düzenlemelerini karşılamayı amaçlayan geniş bir makyajın parçası olarak iPhone’larında ve iPad’lerinde alternatif uygulama mağazalarına izin vermeyi planlıyor. Rapora göre, Apple’ın yazılım mühendisliği ve hizmetleri personeli kritik platform parçalarını açmak için çalışıyor. Değişikliklerin bir parçası olarak, kullanıcılar App Store’daki, kısıtlamalardan ve ödemeler için geçerli olan %30’a varan ücreti ödemeden iPhone’larına ve iPad’lerine üçüncü taraf yazılımları indirebilirler.

Değişiklikler, üçüncü taraf geliştiriciler için oyun alanını düzleştirmeyi ve müşterilerin dijital yaşamlarını iyileştirmeyi amaçlayan AB kurallarına bir yanıttır. En büyük iki uygulama mağazasını yöneten Apple ve Google, yıllardır kapı bekçisi olarak eleştiriliyor.

İş özel olduğu için kimliğinin açıklanmamasını isteyen insanlar, Apple’ın çabalarının diğer ülkelerde de uygulanması durumunda diğer bölgelerin önünü açabileceğini söyledi. Başlangıçta, şirketin reformları yalnızca Avrupa’yı etkileyecek.

Dijital Piyasalar Yasası olarak bilinen birincil yeni Avrupa düzenlemesi önümüzdeki aylarda yürürlüğe girecek, ancak şirketlerin 2024 yılına kadar tüm kurallara uyması beklenmiyor. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki hükümet yetkilileri benzer mevzuat için lobi yaptılar, ancak AB’ye kadar ulaşamadılar.

Yasa, teknoloji şirketlerini üçüncü taraf uygulamaların yüklenmesini teşvik etmeye ve müşterilerin varsayılan ayarları değiştirmesini kolaylaştırmaya zorluyor. Kurallar, mesajlaşma hizmetlerinin birlikte çalışması gerektiğini ve dış geliştiricilerin uygulamalara ve hizmetlerin en önemli özelliklerine aynı erişime sahip olması gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu