MIUI Aylık 564 Milyondan Fazla Aktif Kullanıcıya Ulaştı

Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin yazılımı MIUI bu yıl 64 milyon aktif kullanıcı daha kazanarak 564 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi kısa bir süre önce MIUI yazılımının aylık aktif kullanıcı sayısının 11 Aralık 2022 tarihi itibariyle 564 milyona ulaştığını duyurdu. MIUI ilk olarak 2010 yılında tanıtıldı ve o zamanlardan itibaren popülerlik kazandı. Yıllar geçtikçe saf Android üzerine makyajlanmış yazılım daha fazla kullanıcı kazandı ve popüler bir yazılım oldu.

Aktif kullanıcı sayısı Xiaomi 13 serisi lansmanında duyuruldu. Xiaomi, son 12 yılda MIUI yazılımının ilerlemesi için elinden geleni yaptığını söyledi. Ayrıca yazılım ve donanım arasındaki işbirliğini güçlendirerek daha kararlı bir deneyim sağlamayı amaçlamadıklarını açıkladılar.

MIUI 14

MIUI yazılımı 19 Ağustos 2015 tarihinde 100 milyon kullanıcıyı geride bırakmıştı. Üç yıl sonra marka dünya geneli daha fazla yayılarak aktif kullanıcı sayısını aylık 200 milyona ulaştırdı. Bir yıl sonra 28 Ekim 2019 tarihinde ise 300 milyon aktif kullanıcıyı geçti. 2020’nin başlarında aktif kullanıcı sayısı 400 milyon iken geçtiğimiz yıl aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu geçti. Bu yıl ise 64 milyon kullanıcı daha arttırarak 564 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Yıllar geçtikçe aktif kullanıcı sayısının artımı azalsa da hala en popüler yazılımlardan birisi olmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi, MIUI 14’ü Destekleyen Cihazları Duyurdu

Marka kısa bir süre önce yazılımın en son sürümü olan MIUI 14’ü piyasaya sürdü. Yeni yazılım bugüne kadar olan sürümlerden en optimize edilmişi ve en iyi aerodinamiğe sahip sürüm olarak piyasaya sürüldü. Önceki sürümlere bakıldığında MIUI 14 %60 daha akıcı çalışıyor. Ayrıca yeni güncelleme küçük bir boyut ve gelişmiş bir sistem ile gelecek. Yazılımsal olarak önceden yüklenmiş olan uygulamalar azaltılacak ve bu da daha iyi bir performans ve daha az yer tüketeceği anlamına geliyor. Kişileştirme seçeneğini arttıracak olan yazılım yeni widgetlar, süper simgeler ve daha fazlasını sunacak. Kullanıcı veri gizliliğini arttırarak tüm verilerin dahili depolamada yedeklenmesi sağlandı artık hiçbir veri bulutta yedeklenmeyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu