USB-C Gereklilik Değil Zorunluluk Oldu!

Avrupa Birliği nihayet USB-C hakkında nihai kararını açıkladı. Bu bağlantıya 2024 yılına kadar tüm firmaların geçme zorunluluğu getirildi.

Avrupa Birliği, üreticilere USB-C şarjını desteklemek için bölgede satılan çoğu elektronik için kesin bir son tarih verdi. 28 Aralık 2024’ten itibaren tüm yeni telefonlar, tabletler, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve diğer birçok cihaz kablolu şarj için bu standardı kullanmak zorunda kalacak.

AB daha önce kuralların 2024 yılı sonuna kadar yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Ancak net bir tarih verilmemişti. AB ayrıca hızlı şarjı destekleyen cihazların da aynı oranda şarj olacağını iddia ediyor. Böylece kullanıcılar, cihazlarıyla çalışan herhangi bir şarj cihazıyla cihazlarını aynı hızda şarj edebilecekler.

Şirketin fazla seçeneği olmamasına rağmen Apple, tamamen kablosuz şarja geçmediği sürece kurallara uyacağını ve AB’de sattığı iPhone’lara USB-C şarj bağlantı noktaları koyacağını söylüyor. Teknik olarak, Apple’ın 2025 yılına kadar iPhone’larda USB-C şarjı kullanması gerekmeyecekti. Ancak raporlar şirketin önümüzdeki yıl en kısa sürede geçiş yapabileceğini söylüyor.

Yasa sadece bir öneri olduğundan, medya bunun Apple’ı nasıl etkileyeceği hakkında çok konuşuyor. Ancak bu sadece onları etkilemeyecek. Ürünleri 15W’dan daha hızlı şarj olursa, diğer cihaz üreticilerinin de ürünlerinin USB-PD uyumlu olduğundan emin olmaları gerekecek.

Ayrıca, bu kural yalnızca kablolu şarj için geçerlidir, bu nedenle Apple şarj bağlantı noktasını iPhone’larından çıkarabilir ve bunun yerine sadece kablosuz şarj kullanabilir. Apple bildiğiniz gibi herkesin yaptığını yapmamak için çok farklı yollar izlemesi ile bu zamana kadar çok konuşuldu. Cupertinolu firma yine böyle fantastik bir hamle yapacak gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu