Tim Cook Onayladı! TSMC Amerika’ya Geliyor!

Apple’ın üretim hattını Çin’den kendi topraklarına taşıma projesi resmen başladı. Tim Cook, TSMC için büyük bir karar alındığını açıkladı.

Apple CEO’su Tim Cook, söylentilerin ardından şirketin TSMC Arizona fabrikasından cips kullanacağını bugün resmi olarak açıkladı. Bunu, TSMC Arizona’nın 2024’te N4 proses teknolojisinin üretimine başlaması planlanan ilk fab’ının açılış töreninde söyledi.

TSMC, 2026’da 3 nm proses teknolojisinin üretimine başlaması planlanan ikinci bir fab’ın yapımına daha önce başladığını da sözlerine ekledi. Bu iki fabrika için genel yatırım, Arizona tarihindeki en büyük doğrudan yabancı yatırım ve Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük doğrudan yabancı yatırımlardan biri olacak. Bu yatırımın yaklaşık 40 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Apple CEO’su Tim Cook; “Bugün sadece bir başlangıç. Bugün, TSMC’nin uzmanlığını Amerikalı işçilerin rakipsiz yaratıcılığıyla birleştiriyoruz. Daha güçlü, daha parlak bir geleceğe yatırım yapıyoruz, tohumumuzu Arizona çölüne ekiyoruz ve Apple’da büyümesini beslemeye yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Apple TSMC İşlemci

TSMC Başkanı Mark Liu ise; “Tamamlandığında TSMC Arizona, ülkedeki en gelişmiş yarı iletken proses teknolojisini üreten ve gelecek yıllarda yeni nesil yüksek performanslı ve düşük güçlü bilgi işlem ürünlerini mümkün kılan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yeşil yarı iletken üretim tesisi olmayı hedefliyor. Bizi buraya getiren sürekli işbirliği için minnettarız ve yarı iletken inovasyon için bir temel görevi görmesi için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortaklarımızla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu