SwiftKey iOS için Emekliliğini Erken Bitirdi

Geçtiğimiz aylarda App Store üzerinden çekilen SwiftKey yeni bir güncelleme alarak tekrardan mağazada kendini gösterdi.

28 Eylül 2022 tarihinde Microsoft, iOS için SwiftKey uygulamasını Apple App Store’dan emekliye ayıracağını duyurmuştu. Microsoft daha sonrasında ise söylediğinin arkasında durmayarak SwiftKey’i iOS’a geri getirdi. Popüler klavye uygulaması gizemli bir şekilde mağazadan kaldırıldı ardından geri getirilerek ilk güncellemesini aldı.

Microsoft Başkan Yardımcısı ve Microsoft Office Ürün Grubundan Vishnu Nath Twitter gönderisinde yeni olan değişiklikleri paylaştı. Mağaza da değişiklikler bölümünde sadece “Hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri” olarak geçiyor. Nath ise hesabında paylaştığına göre bu güncelleme Microsoft hesabından oturum açılması ile ilgili sorunları ele aldığını belirtti.

SwiftKey

SwiftKey’in neden emekli olduğu veya neden geri geldiği Microsoft tarafından tam bir açıklaması olmadan gerçekleşti. Geçerli bir sebep belirtmese de Apple’ın “Güvenlik Sorunları” sebebiyle üçüncü parti klavyeleri kullanmayı zorlaştırması uygulamanın mağazadan kaldırılmasına sebep olmuş olabilir.

Uygulama mağazaya ilk döndüğünde, kullanıcılar tarafından Nath’dan “ekibin neler sakladığını öğrenmesi istendi.” Bu durum Microsoft’un iOS’ta SwiftKey için uzun vadeli planlar içinde olduğunu gösteriyor. İlerleyen zamanlarda ise mağazada uygulamanın gelişiminin takip altında olacak.

Neden emekli olduğu kısmını bir kenara atarsak, SwiftKey App Store’a geri döndü ve 5 puan üzerinden 4.5 ile üstün bir puana sahip. En büyük rakiplerinden birisi olan Google’ın Gboard uygulaması 5 puan üzerinden 4.0 puana sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu