Nothing Phone (1) 1 Kuruş Bile Kazandırmıyor!

Çok konuşulan Nothing Phone (1) için üzücü haber geldi. Yapılan açıklamalara göre telefon firmaya gerçekten de 1 kuruş bile kazandırmıyor.

Nothing kurucusu Carl Pei, Nothing Phone (1) telefon üretmenin maliyetinin 360 dolar olduğunu söyledi. Bilmeyenleriniz için Nothing Phone (1)’in başlangıç fiyatı 450 dolar. Bu 100 dolarlık farkın firmaya kaldığını düşüne bilirsiniz. Ancak durum böyle değil. Firma bu telefondan 1 kuruş bile kazanamıyor.

Carl Pei’ye göre, 90 doların altında olan kar marjında, lojistiği de kapsamalı ve Amazon ve ağ operatörleri de dahil olmak üzere ortak kanalların hizmetleri için ödemeler de yer alıyor. Tüm masraflar hariç tutulursa, şirketin karı sıfırdır.

Üst düzey yönetici, şu anda yarım milyondan fazla Nothing Phone’un telefonunun satıldığını iddia ediyor. Artık şirket tedarikçilerden bileşenler için daha iyi fiyatlar alıyor. Bu, markanın yeni ürünler piyasaya sürerken karı artırmasına yardımcı olmalıdır.

91mobiles’a göre, Apple satılan her iPhone 14 biriminde neredeyse %50 kar elde ediyor. Ancak Cupertino’daki şirketin de çok daha fazla masrafı var. Şirketin tam teşekküllü bir amiral gemisi telefon piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Carl Pey, “Belki” yanıtını verdi.

Nothing Phone (1)

Nothing bir tasarım projesi olduğunu unutmamakta fayda var. Piyasaya farklı bir şekilde yön vermek isteyen firmanın bu ilk telefonundan gelir elde edememesi gelecekte yeni telefonların gelmeyeceği anlamına da gelebilir. Bakalım firma 2023’te yeni bir model üretecek mi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu