James Webb Uzay Teleskobu, Satürn’ün Ünlü Titan Uydusunu Görüntüledi

Uzayın yeni gözcüsü James Webb, Satürn’ün uydusu Titan’ı görüntüledi. Uydunun Dünya’ya olan benzerliği de şaşırtıcı.

Geçtiğimiz yıl sonsuzluğa fırlatılan James Webb Teleskobu, bilimsel operasyonlarına uzun zamandır devam ediyor. İnsanlığın bilim konusundaki basamaklarına yenilerini ekleyen teleskop, Satürn’ün uydusu Titan’ı gözlemleye başladı. Gözlemlerini sürdürürken JWST, uyduda bulutlar da tespit etti. Gelin tüm detaylara bakalım.

James Webb Teleskobu, Titan’da Bulutlar Tespit Etti

James Webb Uzay Teleskobunun yaptığı yeni gözlemler, Satürn’ün büyük uydularından olan Titan’da bulutlar tespit etti. Dünya’nın dört katı atmosfer yoğunluğuna sahip olan Titan’ın kuzey yarımküresinde 2 adet bulut görüntülendi.

Bu bulutların en büyüğü Titan’ın yüzeyinde bilinen en büyük sıvı kitlesi olan Kraken Mare’da tespit edildi. Nitrojen ve metandan oluşan Titan’ın atmosferi, bu oluşum sayesinde turuncu bir renge bürünüyor.

Titan, gaz devi Jüpiter’in dört ana uydusundan biri olan Ganymede’den sonra Güneş Sistemi’ndeki en büyük ikinci uydu olarak bilinir. Gezegenimiz dışında su hariç Titan, metan, etan ve diğer hidrokarbonlardan oluşan yüzey nehirleri, gölleri ve okyanusları olduğu bilinen tek dünyadır.

NASA’nın Goddard Uçuş Merkezinde çalışan ve Webb Titan görevinin lideri Conor Nixon, “Dün gece Webb’den Titan’ın ilk görüntülerini aldık. Çok heyecan verici! Kraken Mare yakınlarındaki kuzey kutup bölgesinin üzerinde büyük bir bulut var gibi görünüyor.” yorumlarında bulundu.

Başa dön tuşu