Twitter Hacklendi! Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı!

Elon Musk ayağını sürükledi de geldi. Twitter’ın yeni sahibi Musk’ı kötü günler bekliyor. Çünkü Twitter hacklendi ve veriler satışa çıkarıldı.

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alıp bitirme planları nakış gibi ince ince işlenerek örülmeye devam ediyor. Twitter API’sindeki bir kusur, bilgisayar korsanlarına sosyal ağın 5,4 milyon kullanıcısının kişisel bilgilerine erişim sağladı. Bunlara Twitter kimlikleri, kullanıcı adları, kullanıcı durumları ve diğer bilgiler dahil. Bu verilerin çoğuna genel halk tarafından erişilebilirken mail adresleri ve telefon numaraları gibi bazılarının herkese açıklanması amaçlanmamıştır.

Bu tür bilgilerin yüksek değeri göz önüne alındığında, bilgisayar korsanları ilgilenen alıcılara 30.000 dolarlık bir fiyata satmak için acele ettiler. Buna rağmen bunun amacı konusunda belirsizlik devam etti. Twitter CEO’su Elon Musk, firmanın yılın başından bu yana yaşadığı sorunların sayısı nedeniyle iflas edebileceğini söyledi. Aslında bu veri sızıntısını unutmak için yeterliydi.

Twitter kullanıcılarının şu anda güvenlikleri konusunda endişelenmeleri için iyi nedenleri var. Bleeping Computer tarafından bildirildiği gibi, kişisel bilgileri görünüşe göre bir bilgisayar korsanının web sitesinde mevcuttu. Sitenin kaynağı, yalnızca az sayıda bilgisayar korsanının tüm bu bilgilere erişebileceğini iddia ediyor.

Twitter mavi tik

Platformun 1,4 milyon askıya alınmış hesabının özel bilgileri de veri ihlalinde açığa çıktı. O zamandan beri platformda eski haline getirilen Donald Trump bilgileri muhtemelen partiye dahil edildi. Uzmanlar, bu kusurun çok daha fazla hesabı ortaya çıkaracağını iddia ediyor. Bu büyük bilgisayar korsanlığının 17 milyon kadar potansiyel kurbanı olabilir.

İronik bir şekilde uzmanlar, mevcut sorunların bir sonucu olarak popülaritesi artan sosyal ağ olan Elon Musk’ın sosyal ağını etkileyen güvenlik sorununu bildiriyor. Bilgilerin bir kısmı Chad Loder tarafından çevrimiçi olarak kullanılabilir hale gelir. Kimlik avı dolandırıcılığı yapmak için kullanılabilecek bir ton bilgi var. Daha da kötüsü, belirli hesapların arkasındaki gerçek kişiyi tanımlamak için kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu