iPhone Fabrikasında Büyük Grev! İş Bıraktılar!

Apple’ın iPhone üretiminde çok güvendiği fabrikada işciler iş bırakmaya başladı. Peki, bu grevin arkasındaki sebep ne? İşte detaylar.

Çin’deki en büyük iPhone yapım şirketi Foxconn’un sahip olduğu en büyük iPhone yapım tesisi Zhengzhou’da bulunuyor. Bu fabrika bu hafta boyunca huzursuzluğa sahne oldu. Gizli işçi mutsuzluğu son birkaç gün içinde protestolara dönüştü ve güvenlik personeli ile çok sayıda çatışma yaşandı.

Foxconn dün, tazminat yardımları konusunda yanlış yönlendirildiğini iddia eden en son işe alım grubunu işe aldıktan sonra meydana gelen ücretle ilgili bir teknik hata için özür diledi. Şirket, protesto eden her yeni acemiye istifa etmeleri ve binadan ayrılmaları için 10.000 CNY (yaklaşık 1.400 dolar) teklif etti.

20.000’den fazla işçinin Foxconn’u ele geçirdiğine dair raporlar geldiğinden, teklifin biraz fazla başarılı olabileceği ortaya çıktı. Çoğunlukla henüz üretim hatlarında çalışmayan, parayı alıp giden yeni işe alımlardı. Sorun başlamadan önce fabrikada 200.000’den fazla personel çalışıyordu.

Tüm bunlar, iPhone üretimini ve dolayısıyla gönderileri oldukça ciddi şekilde olumsuz etkilemeyecek gibi görünüyor. 7 Kasım’da Apple, daha önce beklenenden daha düşük iPhone 14 Pro ve Pro Max sevkiyatları beklediğini söyledi.

iPhone

Bazı analistler, mevcut sorun Aralık ayına kadar sürerse, başlangıçta hedeflenenden yaklaşık 10 milyon daha az iPhone üretileceğini tahmin ediyor. Diğerleri, tatil alışveriş sezonuna girerken normal olandan %25 ila %30 daha az iPhone 14 Pro olacağını tahmin ediyor.

İşçi huzursuzluğu kısmen, tesisi ‘kapalı döngü’ modunda çalışmaya ve COVID pozitif insanlarla paylaşılan yurtlara yeni acemiler koymaya zorlayan katı COVID kısıtlamalarıyla tetiklendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu