Xiaomi Kasım 24, 2022 12:52

Xiaomi 3. Çeyrekte Gelir Konusunda Sıkıntı Çekti!

Xiaomi 3. Çeyrekte Gelir Konusunda Sıkıntı Çekti!

Xiaomi, 3. çeyrek gelirlerinde düşüş yaşadı. Çinli teknoloji devi rakiplerinin gerisinde kalmayı Xiaomi 13 ile telafi edecek gibi görünüyor.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, 30 Eylül 2022’de sona eren üç ayın 2022 3. çeyreği sonuçlarını yayınlandı. Xiaomi, raporlama dönemi boyunca yıllık bazda %10’luk bir düşüşle 70,5 milyar RMB gelir bildirdi. Düzeltmelerden sonra net kar, yıllık %59 düşüşle 2,1 milyar RMB’ye ulaştı. Bu aynı zamanda akıllı EV ve diğer yeni projeler için 829 milyon RMB maliyet içeriyordu.

Xiaomi, kurumsal stratejiler uygulayarak, temel “Akıllı Telefon x AIoT” stratejisini güçlendirerek, iş operasyonlarını geliştirerek ve para kazanmayı optimize ederek küresel makroekonomik rüzgarlara rağmen şirketin esnekliğini korudu.

Canalys, %13,6’lık payla dünya çapındaki akıllı telefon gönderilerinde grubu üçüncü sırada yer aldı. Ayrıca, Xiaomi’nin Ar-Ge harcamaları 2022’nin 3. çeyreğinde yıldan yıla %25,7 artarak 4,1 milyar RMB’ye ulaştı. Eylül 2022 itibariyle personelin %48’i Ar-Ge’deydi.

Xiaomi, olgun bir iş modelini güçlü bir yerel varlıkla birleştirerek gelişmekte olan pazarlarda istikrarlı bir şekilde gelişirken önemli bölgelerdeki liderlik konumunu güçlendirdi.

  • Canalys’e göre, 2022’nin üçüncü çeyreğinde Xiaomi’nin akıllı telefon pazar payı 52 ülke ve bölgede ilk üç arasında yer alacak.
  • Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu’da Grubun akıllı telefon pazar payı yıldan yıla arttı. Xiaomi, yıllık bazda 1,8 puan artışla %23,3 pazar payı ile üçüncü çeyrekte Avrupa’da 2. sırada yer aldı.
  • %17,6 pazar payı ile İspanya’da birinci, Orta Doğu’da ikinci sırada yer alıyor. Latin Amerika ve Afrika’da akıllı telefon pazar payı sırasıyla %15 ve %6 idi.

Xiaomi, küreselleşme stratejisine kendini adamıştır ve akıllı telefon kullanıcı tabanı büyümekte ve internet servis sağlayıcılarının performansını ve dayanıklılığını artırmamaktadır. Eylül 2022’de MIUI kullanım sayısı ise 564 milyona ulaştı. 2022’nin üçüncü çeyreğinde küresel olarak MIUI için 17,0 milyon kullanıcıyı gördü.

Üçüncü çeyrekte, denizaşırı internet geliri yıllık bazda %17,2 artışla 1,7 milyar RMB olarak gerçekleşti. İnternet hizmetleri geliri üç aylık en yüksek seviye olan %24,2’ye yükseldi. Xiaomi’nin güçlü iş stratejisinden yararlanan denizaşırı internet hizmetleri temettü taşımaya başlıyor.

Xiaomi

Xiaomi teknolojik yenilik üzerine inşa edilmiştir. Grup, ürünleri geliştirmek için Ar-Ge’ye yatırım yapıyor. 2022’nin 3. çeyreğinde, grubun Ar-Ge giderleri yıldan yıla %25,7 artışla 4,1 milyar RMB’ye ulaştı. Grup ayrıca Ar-Ge ekibini genişletti ve en iyi teknoloji uzmanlarını kendine çekiyor. Eylül 2022 itibariyle grup çalışanlarının %48’i Ar-Ge’deydi.

  • Xiaomi, teknolojik parlaklığına dayanarak yenilik yapmaya devam ediyor. Akıllı EV ve diğer yenilikçi projelere 829 milyon RMB harcandı.
  • Xiaomi’nin teknolojik yeniliği uluslararası alanda övgüyle övüldü. BCG, Xiaomi’yi Ekim ayında 2022’nin En Yenilikçi 50 Şirketinden biri seçti.
  • Xiaomi, yılın ilk üç çeyreğinden beri akıllı telefon primlendirme stratejisini uygulamaya odaklanıyor. Xiaomi, yeni mobil görüntüleme teknolojilerini araştırdı ve önde gelen görüntüleme akıllı telefonu Xiaomi 12S Ultra’yı sundu.
  • Görüntü teknolojisi fotoğrafçılar tarafından övgüyle övüldü. Ayrıca kendi geliştirdiği Micro Waterdrop Menteşeli katlanabilir amiral gemisi akıllı telefon Xiaomi MIX Fold 2, rahat bir in-hand hissi veriyor ve iş insanlarını kendine çekiyor.

Teknoloji devi, premium akıllı telefon pazar payını artırdı. 2022’nin üçüncü çeyreğinde, Xiaomi’nin telefon ortalama satış fiyatı yıldan yıla %9 arttı. Anavatanı Çin’de 3.000 RMB’nin üzerindeki telefon sevkiyatları %14 arttı. Çinli firma büyümesini artırmak için premium ürünleri birbirine bağlamayı hedefliyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.