Instagram Kasım 23, 2022 14:49

Instagram ve Facebook Gençleri Korumak İstiyor!

Instagram ve Facebook Gençleri Korumak İstiyor!

Meta’nın bünyesinde yer alan Instagram ve Facebook gençlerin güvenliği için düğmeye bastı. Güncelleme ile bu yenilikler uygulamaya eklendi.

Meta, gençleri zarardan korumak için bir güncelleme duyurdu. Sosyal medya devi Instagram ve Facebook’taki gençler için güvenli, yaşa uygun deneyimleri teşvik etmek için çalıştığını söyledi. Meta ayrıca yeni eğitim programları ve kendi kendine yapılan kişisel fotoğrafların çevrimiçi yayılmasını durdurmak için araçların geliştirilmesi duyuruldu. Bu yılın başlarında Instagram, kullanıcıları kötüye kullanımdan korumak için yeni geliştirmeler duyurdu.

Meta ayrıca, çocukların bağlı olmadıkları şüpheli yetişkinlere mesaj göndermelerini önlemek için stratejileri araştırdığını ve bunları Tanıyabileceğin Kişiler tavsiyelerinde yer almayacağımızı belirtiyor. Sosyal medya devi yaptığı açıklamada; “Şüpheli bir hesap, yakın zamanda bir çocuk tarafından engellenen veya bildirilen hesaptır. Ayrıca şüpheli yetişkinler tarafından görüldüğünde gençlerin Instagram hesaplarından mesajlaşma düğmesini ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meta mekanizmalar yarattı, böylece gençler uygulamalarımızda bir şeyin onları rahatsız edip etmediğini bize söyleyebilir ve onları kullanmaya teşvik etmek için yeni bildirimler sunuyor. Çocukları engellenen hesapları bildirmeye motive edecek ve onlara uygunsuz yetişkin mesajlaşmalarında gezinmeyle ilgili ipuçları içeren güvenlik bildirimleri sunacaktır.

2021’de 100 milyondan fazla kişi Messenger güvenlik bildirimlerini inceledi. Ayrıca raporlama seçeneklerimizi keşfetmeyi kolaylaştırdı ve 2022’nin ilk çeyreğinde Messenger ve Instagram DM’lerinde reşit olmayanların raporlarında %70’lik bir artışa neden oldu.

Instagram

16 yaşın altındaki herkes (bazı ülkelerde 18 yaş) Facebook’a katıldıklarında varsayılan olarak daha özel ayarlara sahip olacak. Şirket, uygulamada zaten bulunan çocukları aşağıdakiler için şu seçenekleri seçmeye teşvik edecek;

  • Arkadaş listesini kimler görebilir
  • Takip ettikleri kişileri, Sayfaları ve listeleri kimler görebilir?
  • Profillerinde etiketlendikleri gönderileri kimler görebilir?
  • Gönderi profillerinde görünmeden önce etiketlendikleri gönderileri gözden geçirmek
  • Herkese açık gönderileri hakkında kimlerin yorum yapmasına izin verilir

Meta ayrıca, özellikle onları sömürmek için kullanıldığında küçüklerin samimi fotoğraflarının çevrimiçi olarak çoğalmasını engellemek için yeni bir özelliğini de duyurdu. Çocuk istismarının önüne geçilmesi bekleniyor bu özellik ile.

  • Meta, samimi fotoğraflarının izinleri olmadan çevrimiçi olarak paylaşılacağından endişe duyan çocuklar için küresel bir platform oluşturmak üzere Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile işbirliği yapıyor.
  • Bu platform, yetişkinler arasında samimi fotoğrafların rıza dışı paylaşımını kısıtlayacaktır. İnternet şirketleri tarafından gençlerin samimi fotoğraflarının çevrimiçi yayınlanmasını önlemek için kullanılabilir.
  • Platformu tasarlamak için NCMEC, profesyoneller, akademisyenler, ebeveynler ve mağdur savunucularıyla yakın çalıştılar, böylece çocuklar korkunç durumlarda içeriklerinin kontrolünü yeniden ele geçirebilirler.
Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.