IBM En Hızlı İşlemci ile Karşımıza Çıktı!

Teknoloji devi IBM bugüne kadar üretilmiş olan en hızlı işlemci ile karşımıza çıktı. Kuantum bilgisayarlar bu işlemciler ile coşacak.

IBM’in bilim insanlarının 433 süper iletken kubitinden en büyük Osprey kuantum bilgisayarını bir araya getirdiği resmi olarak açıklandı.. Bu, şirketin önceki 127 kubitlik rekorunun üç katından fazla ve 53-qubit Google bilgisayarının sekiz katından fazla. IBM en hızlı işlemci ile kuantum bilgisayarlar için büyük bir adım attı diyebiliriz.

Mevcut kuantum cihazlarının kubit sayısı henüz uygulanan problemlerin çözülmesine izin vermiyor. Google’ın süperiletken işlemcisi tarafından gösterilen kuantum üstünlüğü, yalnızca bazı özel olarak seçilmiş problemlerde kuantum bilgisayarın klasik olandan daha hızlı olduğunu göstermektedir. Soyut görevlerden gerçek görevlere geçmek için on ve yüz binlerce kubit gereklidir.

Bilim insanları, kubit sayısını artırmanın yanı sıra, örneğin Çin’den bir grup bilim insanının yaptığı gibi, işlemcilerini nasıl çok hantal hale getirmeyeceklerini düşünmek zorundalar. Kuantum üstünlüğünü gösterdikleri foton bilgisayarı, hacimsel optik kullanılarak optik bir masaya monte edilmiş bir optik interferometre içeriyor. Bu nedenle montajı çok yer alır ve daha fazla doğruluk ayarlanıyor.

İnterferometreleri optik dalga kılavuzlarına sahip küçük çiplere aktararak ölçeklenebilirlik sorunlarından kaçınabilirsiniz. Entegre devrelerdeki foton devreleri son zamanlarda popüler hale geldiyse, en başından itibaren üzerlerine süper iletken bilgisayarlar basıldı.

IBM’den araştırmacılar, işlemcileri süper iletkenler üzerinde ölçeklendirmeye çalışıyorlar ve bu sefer 433 kubit ile kompakt bir entegre çip oluşturmayı başardılar. Çok sayıda süper iletken kubit içeren bir çip oluşturmanın en zor yanı, kubitler arasındaki istenmeyen etkileşimi önlemek veya önemli ölçüde azaltmaktır. Çipe ne kadar çok kubit sığması gerekiyorsa, orada o kadar yoğun yerleştirilmeleri gerekir ve kubitler arasındaki çapraz etkileşimle başa çıkmak teknik olarak o kadar zordur.

IBM En Hızlı İşlemci ile Karşımıza Çıktı!

Fizikçiler, çipe bu kadar çok sayıda süper iletken kubitinin pratik olarak sığdırılmasının mümkün olup olmadığını kontrol etme ve aynı zamanda çalışabilirliğini koruma görevini üstlenmiş. Çipi herhangi bir hesaplama için kullanmaya çalışılmadığı belirtiliyor. Bu nedenle uygulama görevinde kuantum üstünlüğü gösterip gösteremeyeceklerini ve işlemciyi yapılandırmanın ve programlamanın ne kadar süreceğini tahmin etmek henüz mümkün değil. Ancak 2023 yılına kadar şirket 1121 kübitlik bir bilgisayar geliştirmeyi planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu