Apple Kasım 13, 2022 14:48

Apple ile Amazon Gizli Anlaşma Mı Yaptı?

Apple ile Amazon Gizli Anlaşma Mı Yaptı?

Apple ile Amazon, iPhone için gizli bir anlaşma yapmakla suçlanıyor. iPhone satışlarının yükselmesinde bu çok etkili olabilir.

Apple ile Amazon, Amazon.com neredeyse tüm yeni Apple ürünleri satıcılarını kaldırarak iPhone ve iPad fiyatlarını yükseltmek için gizli anlaşma yapmakla suçlanıyor. Seattle Federal Mahkemesi’nde önerilen toplu dava, Ocak 2019’da yürürlüğe giren anlaşmaya itiraz etti.

Cupertinolu teknoloji devi Apple, Amazon’un 600 satıcıdan sadece 7’sinin platformunda kalmasına izin vermesi karşılığında Amazon’a ürünlerinde %10’a varan indirimler sağladı. Bu, dava hükümlerine göre Amazon’u web sitesinde yeni iPhone ve iPad’lerin baskın satıcısı haline getirdi, daha önce sınırlı sayıda Apple ürünü ve sahte sattıktan sonra.

Dava, fiyatların %10’dan fazla arttığını belirtirken, bir zamanlar sıradan olan %20 veya daha fazla indirim artık alıcılara sunulmuyor. Şikayette, “Rakipleri önlemek için giriş engellerinin inşası ve ortadan kaldırıldıktan sonra fiyatların yükseltilmesi, Kongre’nin antitröst mevzuatını kabul etmesini önleme davranışıdır.” ifadesi yer alıyor.

Apple ile Amazon
Apple ile Amazon

Apple ve Amazon yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Bu yılın üçüncü çeyreğinde Apple ve Amazon ürünlerinden elde edilen toplam gelir 125 milyar doları aştı. Bu davanın nasıl sonuçlanacağını kestirmek şimdiden güç. Ancak böyle bir gizli anlaşma yapıldıysa iki firmaya da ciddi tazminat cezaları verilebilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.