Akıllı Telefon Kasım 10, 2022 12:51

Apple Çin Pazarında Rekordan Rekora Koşuyor!

Apple Çin Pazarında Rekordan Rekora Koşuyor!

Cupertinolu Apple Çin pazarında rekordan rekora koşuyor. Firma Çin’den elde ettiği kar marjı ile rakiplerini kıskandırıyor.

Apple Çin pazarına bildiğiniz gibi ayrı bir önem veriyor. O kadar önem veriyor ki Çin hükümeti Apple’dan ne talep etse firma yapıyor. Buna VPN uygulamalarını App Store’dan kaldırmayı tutun da iCloud sunucularını Çin’e taşıma bile dahil. Tabii hal böyle olunca Cupertinolu firmanın yüzü gülmeye başladı. Apple, Alibaba ve Tencent’i yenerek Çin’in en karlı şirketi oldu.

FinanceTimes’a göre, Apple’ın Çin’deki faaliyet karı iki yılda iki katına çıkarak 31,2 milyar dolara ulaştı ve bu, söz konusu devlerin toplamından daha fazla. Kaynağa göre, Apple ve Çin, ilkinin yerel BT firmalarına karşı baskıcı önlemlerden kaçınmasına izin veren ve bu sayede karların çok arttığı bir anlaşmaya vardı.

iPhone 14 Plus
iPhone 14 Plus

Apple CEO’su Tim Cook’un yıllar içinde ülkeye tekrarlanan diplomatik ziyaretleri sonucunda imzalanan anlaşmalar, Apple’ın bölgedeki tedarik zincirini önemli ölçüde güçlendirdi. Anlaşma, Apple’ın başarısı için çok önemli olan mevcut işgücüne ve üretime “sınırsız erişimi” sürdürmesine izin veriyor.

Aynı zamanda kaynak, bu anlaşmaların Apple’ı idari gerekliliklere uymaya daha istekli hale getirdiğini belirtiyor. Apple’ın verdiği bu tavizlerin meyvesini toplaması firma için büyük bir başarı. Çin gibi devasal bir pazarda yerel rakiplerini geride bırakan Apple gelirine gelir eklemeye devam edecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.