Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 9, 2022 19:08

Facebook Çalışanları İçin Şok Karar! Binlerce Kİşi İşten Çıkarılıyor

Facebook Çalışanları İçin Şok Karar! Binlerce Kİşi İşten Çıkarılıyor

11.000 Facebook, Instagram ve WhatsApp çalışanı işten çıkarılıyor. Mark Zuckerberg yayınladığı mektupta işten çıkarmaların olacağını belirtti.

Son dakika yaşanan gelişmeye bakılırsa işten çıkarmalar sadece Twitter cephesinde yaşanmayacak. Twitter’ı 44 milyar dolar gibi rekor bir fiyata satın alan Elon Musk, birçok Twitter çalışanın işten çıkarılacağını belirterek bu yönde çalışanlara e-postalar göndermeye başladı. Benzer bir süreç şimdi Meta cephesinde yaşanacak. Binlerce Facebook, Instagram ve WhatsApp çalışanı işinden olacak.

11.000 Facebook ve Instagram Çalışanı İşten Çıkarılacak

Facebook ve Instagram sosyal ağlarının sahibi olan Meta şirketi, 11.000 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Bu sayı şirketin tüm çalışanlarının yüzde 13’ü anlamına geliyor. Mark Zuckerberg’in bugün şirket içerisinde yayınlanan mektubunda işten çıkarmalara ilişkin detaylı bilgi verildi. Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) şirketinin kuruluşundan bu yana ilk kez bu kadar büyük ölçekte bir işten çıkarma yaşanacak.

Meta

Mektupta, ” Ekip büyüklüğümüzü yaklaşık %13 oranında küçültme ve 11.000’den fazla yetenekli çalışanımızı işten çıkarma kararı aldım ” denildi. Şirketin yeni personel çalıştırma yasağını da 2023’ün ilk çeyreğine kadar uzattığı kaydedildi.

Zuckerberg mektupta, bu kararın ve bunun arkasındaki sebeplerin sorumluluğunu üstlendiğini vurguladı. Yapılan yanlışlar arasında COVID-19 pandemisi sırasında yapılan hatalı yatırımlar olduğu ifade edildi. Rapor ayrıca şirketin maliyetlerini azaltmak için başka önlemlere de başvuracağından söz ediliyor. Bu nedenle şirket, ofis alanını küçültmeye gidebilir.

Mark Zuckerberg yaz döneminde personeli azaltma planlarını açıkladı. Küçük ölçekli reklam veren kuruluşların zorlu piyasa koşullarından geçmesi ve özellikle TikTok’un popülerliğinin artması Facebook’u bu tedbirlere almaya itti.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.