Apple Kasım 5, 2022 13:55

Apple Çalışanı Firmayı Dolandırdı!

Apple Çalışanı Firmayı Dolandırdı!

Eski bir Apple çalışanı firmayı tam 17 milyon dolar değerinde zarara soktu. Bu ilginç olayın detayları haberimizde yer alıyor.

Eski Apple çalışanı Dhirendra Prasad, federal mahkemede şirkete büyük miktarlarda zarar vermekten suçlu bulundu. ABD Adalet Bakanlığı’nın serbest bırakılmasına göre, adam 2011’den 2018’e kadar yürürlükte olan yasadışı planları hakkında ayrıntılı olarak konuştu.

Yazılı savunmada, Mountain House, California’dan 52 yaşındaki Prasad, 2008’den 2018’e kadar Apple’da çalıştığını ve bu zamanın çoğunda Apple’ın küresel tedarik zincirinde alıcı olarak hareket ettiğini söyledi. Prasad’ın sorumlulukları arasında tedarikçilerden Apple için yedek parça ve hizmet satın almak vardı.

Prasad, 2011’de Apple’ı aldatmaya başladığını itiraf etti ve geri tepmeler aldı, faturaları abarttı, ayrıntıları çaldı ve Apple’ı hiç alınmayan mal ve hizmetler için ödeme yapmaya zorladı. Prasad, bu planların 2018’e kadar devam ettiğini ve sonunda Apple’ın 17 milyon dolardan fazla kayıpla sonuçlandığını itiraf etti.

Prasad, hileli planlardaki suç ortaklarının Robert Gary Hansen ve Don M. olduğunu itiraf etti. Kaliforniya Merkez Bölgesi’nde yaşayan Baker. Hansen ve Baker’ın tedarikçisi şirketleri vardı ve şirketleri Apple ile uğraşıyordu. Hansen ve Baker daha önce bazı federal ceza davalarında suçlanmışlardı ve planlara dahil olduklarını kabul ettiler. En aktif olarak, zaten satın alınan parçaların şirkete yeniden satışı ile şemayı kullandı. Bileşenleri çaldı ve yeni bir ürün kisvesi altında yeniden paketlenip Apple’a satıldıkları tedarikçiye gönderdi.

Apple çalışanı

2016 yılında Prasad, Apple’ın Nevada’daki deposundan Hansen’in şirketi Quality Electronics Distributors, Inc.’e bileşenlerin sevkiyatını organize etti. Hansen bileşenleri aldı, paketten çıkardı, yeni bir pakete koydu ve Apple deposuna geri gönderdi. Prasad, Apple’ı hileli faturaları ödemeye zorladı ve Hansen ve Prasad dolandırıcılık gelirlerini paylaştı.

Ayrıca Prasad, Hansen’den doğrudan Prasad’ın alacaklılarına yasadışı ödemeler göndererek vergi dolandırıcılığına katıldığını itiraf etti. Prasad ayrıca ön şirketi Baker Prasad’ın yasadışı ödemelerini gizlemek ve Baker’ın yüz binlerce dolarlık makul olmayan vergi indirimi talep etmesine izin vermek için sahte CTrends faturaları çıkarmaya zorladı. Prasad ayrıca posta dolandırıcılığı ve elektronik iletişim dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu.

ABD Bölge Yargıcı Beth L. Freeman, Prasada’nın cezasının duruşmasını 14 Mart 2023’e erteledi. Bu dava muhtemelen Apple lehine sonuçlanacak ve Prasada’ya ciddi bir para cezası kesilecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.