Güncel Teknoloji Haberleri Kasım 1, 2022 9:22

En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri Açıklandı! Huawei Yeniden İlk 10’da

En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri Açıklandı! Huawei Yeniden İlk 10’da

Yeni bir raporda dünyanın en büyük 10 akıllı telefon üreticisine yer verildi. Satışlarını artıran Huawei yeniden ilk 10’a girmeyi başardı.

Çeyrek bazında akıllı telefon satışları açıklanırken genellikle ilk beş üreticiye yer veriliyor. Omdia adlı kuruluş tarafından yayınlanan rapora baktığımızda en çok telefon satışı gerçekleştiren 10 markayı görüyoruz.

İşte En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri

2022’nin üçüncü çeyrek dönemini baz alan rapora göre Samsung üç aylık dönemde en çok satan telefon üreticisi oldu. 64.1 milyon telefon satışı gerçekleştiren Samsung bir önceki yıl aynı çeyreğe göre yüzde 7.4’lük bir düşüş yaşadı. Listenin ikinci sırasında Apple’ı görüyoruz. Üç aylık dilimde 52.2 milyon iPhone satan Apple ise bir önceki yıl aynı döneme göre satışları yüzde 2.6 artırmayı başardı. Zaten ilk 10’a baktığımızda sadece Apple ve Huawei’in satışları artırdığı gözleniyor.

2022’nin üçüncü çeyreğinde en çok satan üçüncü üretici Xiaomi oldu. Çinli şirket 40.5 milyon telefon satışına rağmen bir önceki çeyreğe göre satışlarda yüzde 11,2 düşüş gözlendi. 29.1 milyon telefon satan OPPO cephesinde yüzde 18.9, 25.3 milyon satış gerçekleştiren Vivo cephesinde ise yüzde 22.4 düşüş yaşandı.

Tecno, Infinix ve iTel markalarının çatı kuruluşu olan Transsion listenin altıncı sırasında yer alıyor. Marka üç aylık dilimde 15.1 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Bir önceki yıl aynı dönemde göre satışlar yüzde 21.7 gibi ciddi bir düşüş yaşanmış görünüyor.

Listenin devamında ayrıca Honor, realme, Motorola ve Huawei’yi görüyoruz. 2019 yılından bu yana Amerika’nın yaptırımlarına maruz kalan Huawei, bir önceki yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışları yüzde 48.3 gibi rekor bir düzeyde artırmayı başardı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.