Akıllı Telefon Ekim 28, 2022 12:23

Akıllı Telefon Satışları Düşüşte! Samsung, Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum

Akıllı Telefon Satışları Düşüşte! Samsung, Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum

Akıllı telefon satışları 2022’nin üçüncü çeyrek döneminde düşüş gösterdi. Peki ilk beş üreticide değişklik oldu mu? Son duruma göz atalım.

IDC, 2022’nin üçüncü çeyrek döneminde gerçekleşen akıllı telefon satışları için yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre üç aylık dilimde 301.9 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Ekonomik belirsizlik ve küresel talebin düşmesiyle nedeniyle dönemlik satışlarda yüzde 9,7’lik bir gerileme gerçekleşti. Telefon satışları böylece üst üste beş çeyrektir düşüş yaşıyor.

Akıllı Telefon Satışları Düşüşte

Rapora göre Samsung 64 milyon telefon satışıyla bir çeyreği daha ilk sırada tamamladı. Bir önceki yıl aynı dönemle kıyaslandığında ise astışlarda yüzde 7.8’lik bir düşüş söz konusu.

Apple, ilk beş içerisinde bir önceki yıla göre satışları artıran tek marka oldu. Üçüncü çeyrekte 51.9 milyon iPhone satılırken, bir önceki yıl aynı döneme göre satışlar yüzde 1.6 arttı.

Xiaomi 40.5 milyon telefon satışı gerçekleştirdi. Düşüş yüzde 8,6 seviyesinde gerçekleşti. Çinli Vivo ve OPPO ise yüzde 20’nin üzerinde düşüşler gösterdi. Dördüncü sırada yer alan Vivo 25.9 milyon, OPPO da 25.8 milyon telefon sevkiyatı gerçekleştirdi.

Raporda öne çıkan gelişmeler şu şekilde:

  • 2022’nin üçüncü çeyreğinde, dünya çapında akıllı telefon pazarı yıllık bazda %12 düştü, bir önceki çeyreğe göre ise %2 artarak 301 milyona ulaştı.
  • Politik ve ekonomik dengesizlikler tüketicilerin akıllı telefonlara olan ilgisini düşürdü.
  • Apple, sevkiyatları %2 artırdı ve pazar payını iki puan artırarak %16’ya çıkardı. İlk beş içerisinde bir önceki yıla göre satışları artıran tek marka Apple oldu.
  • Samsung’un sevkiyatları bir önceki yıla göre %8 düştü.
  • Xiaomi, OPPO (OnePlus dahil) ve Vivo, Çin’in 2. çeyrekte kısıtlamalar getirmesinden sonra yükselişe geçti. Apple ve Samsung’un ayrıldığı Rusya’dan ayrıldığında pazar payı kazandılar.
Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.