WhatsApp Ekim 26, 2022 11:21

Türkiye’de WhatsApp Soruşturması Sonuçlandı! Ceza Geldi!

Türkiye’de WhatsApp Soruşturması Sonuçlandı! Ceza Geldi!

Rekabet Kurumu, Türkiye’de WhatsApp hakkında yaptığı soruşturmayı tamamladı. Bu soruşturma sonucu firmaya para cezası kesildi.

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda WhatsApp hakkında soruşturma başlatılmıştı. Rekabet Kurumu’nun başlattığı bu soruşturma bugün sonuçlandı. Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonrasında WhatsApp’a para cezası kesildi. Facebook’un bünyesinde giren sonrasında da Meta platformu altında birleşen Whatsapp’ın kullanıcı verilerini topladığı için para cezası kesildiği söyleniyor.

Bu verileri işleyen ve bu sayede gelir elde eden WhatsApp’a Türkiye’den para cezasının gelmesi bir emsal olabilir. Avrupa Birliği’ne bağlı diğer ülkelerin de WhatsApp’ın veri toplama ve işleme konusunda araştırma yapmasına neden olacak olan bu karar çok konuşulacak.

Rekabet Kurumu yaptığı açıklamada; ”Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.” ifadelerini kullandı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.