Gündem Ekim 25, 2022 18:55

Apple Watch Küçük Bir Kızın Hayatını Kurtardı

Apple Watch Küçük Bir Kızın Hayatını Kurtardı

Apple Watch tarafından yeni hayat kurtarma haberleri gelmeye devam ediyor. Şimdi ise akıllı saat, kanser tespit ederek hayat kurtardı.

Hayatımızın bir parçası olan akıllı saatlerin önde gelen isimlerinden Apple Watch, daha öncelerde hayat kurtarma gibi gelişmelerle gündeme çıkmıştı. Kullanıcısının her zaman yanında olan ürün, bir akıllı saat olarak dünyada bir ilki başarmış olabilir. Kaynaklara göre saat, 12 yaşındaki bir kız çocuğundaki kanseri tespit etmeye yardımcı oldu. Böylelikle kızın hayatı kurtarılmış oldu. Detaylara göz atalım.

Apple Watch Kanser Tespit Etti, 12 Yaşındaki Kızın Hayatı Kurtarıldı

ABD’den gelen bilgilere göre, Cupertino merkezli devin akıllı saati Apple Watch, Imani Miles adlı 12 yaşındaki bir kızın hayatını kurtardı. Küçük kız, Apple Watch’unun sürekli olarak anormal derecede yüksek kalp atış hızı hakkında kendisini bilgilendirdiğini fark etti. Annesine durumu bildiren kız, daha sonra hastaneye götürüldü. Daha sonra ise kız apandisit ameliyatına alındı.

Kızı tedavi eden doktorlar, apandisinde nöroendokrin tümörü mevcut olduğunu buldu. Bu tür bir tümörün bu kadar genç bir insanda oluşması oldukça ender bir durum, ancak doktorlar tümörün Imani’nin vücudunun diğer bölgelerine yayıldığını da keşfetti.

Bu nedenle, doktorlar onu hızla vücudundan kanseri çıkarmak için gerekli olan ameliyata aldılar. Neyse ki ameliyat iyi geçmiş durumda ve küçük kız şu anda hayata sağlıklı bir şekilde tekrardan tutunuyor. Annesi, Apple Watch olmasaydı muhtemelen hastaneye çok daha sonra gideceğini söyledi. Bu zamana kadar kanserin kız üzerinde daha kötü etkileri olabilirdi. Tim Cook ve tüm Apple Watch geliştiricilerine, yeni hayatların kurtulmasına vesile oldukları için çok teşekkür ediyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.