iPhone Ekim 23, 2022 18:47

iPhone 14 Pro Grafik Birimi ile Rakipsiz!

iPhone 14 Pro Grafik Birimi ile Rakipsiz!

iPhone 14 Pro serisinde yer alan GPU’nun Steam Deck’teki GPU ile kıyaslanabileceği söyleniyor. Apple GPU’da sıçrama yaşadı.

Apple, iPhone 14 Pro ailesinde kullandığı Apple A16 yonga seti ile büyük bir sıçrama yaşamış. Etkinlik sırasında bahsedilmeyen bu sıçramanın GPU yan grafik birimi tarafında çok fazla olduğu telefonların satışa sunulmasından sonra ortaya çıktı. Basemark, farklı işletim sistemlerine ve farklı mimarilere sahip cihazlardaki grafik performansını karşılaştırmanıza olanak tanıyan Sacred Path kıyaslamasını yayınladı.

Bu, GPU kıyaslamaları için oldukça nadir. Bu nedenle sonuçlara bakmak oldukça ilginç. Çünkü Apple A16 Bionic yonga seti ile Steam Deck konsolundaki platformu karşılaştırmak mümkün. Evet iPhone’daki işlemci oyun konsolundaki kadar güçlü bir performans sergiliyor.

Apple A16 yonga seti 1828 puan alırken Steam Deck’in GPU’su bu testten 1837 puan alıyor. Neredeyse kafa kafaya bir sonuç gösteren bu iki işlemci Apple’ın gücünü ortaya koyuyor.

Android cephesinde karşılaştırma için Snapdragon 8 Gen 1, Exynos 2200 ve Dimensity 9000 sırasıyla 1365, 1265 ve 899 puan aldığını belirtelim. İşlemci konusunda Apple, Android’deki rakiplerinin 2-3 yıl önünde diyebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken şey, radikal olarak farklı işletim sistemleri sonuçları etkileyemediğinden, herhangi bir çapraz platform kriterinin dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiği. Örneğin, Apple imzalı telefonlarda, Steam Deck’teki gibi oyunlar şu seviyede olmayacak. Apple Arcade ile bir şeyler yapmak isteyen Apple, şimdilik konsol kalitesinden çok uzakta bir performans sergiliyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.