Qualcomm Ekim 20, 2022 15:53

Snapdragon XR2+ Gen 1 Sanal Gerçekliği Coşturuyor

Snapdragon XR2+ Gen 1 Sanal Gerçekliği Coşturuyor

Qualcomm’un sanal gerçeklik yongası Snapdragon XR2+ Gen 1 kendini gösterdi. Bu yongayı ilk kez Lenovo kullandı. İşte detaylar.

Merakla beklenen Snapdragon XR2+ Gen 1 kendini gösterdi. Lenovo, karma gerçeklik (MR) uygulamaları için yüksek çözünürlüklü geçiş özelliklerine sahip hepsi bir arada VR başlığı olan ThinkReality VRX’i ayrıntılı olarak açıkladı. Lenovo, bu kulaklığı kurumsal pazar için Qualcomm ile işbirliği içinde geliştirdi.

ThinkReality VRX, altı serbestlik derecesine (6DoF) sahiptir, Meta Quest Pro’ya güç veren aynı çip olan Snapdragon XR2+ Gen 1 platformundan güç alır ve iki kaynaktan MR uygulamaları için tam renkli, yüksek çözünürlüklü geçiş yeteneklerine sahip.

Bu, kurumsal geliştiricilerin ekosistemi genişletmesine ve gerçekliği yeniden düşünmesine olanak tanıyan Snapdragon Spaces teknolojisini destekleyen dünyanın ilk VR kaskı olarak tarihe geçti. Lenovo’ya göre, tam renkli geçiş, kullanıcıların kulaklık takarken sürekli çalışmasına ve 3D içerik tüketimi ve işbirliği gibi sürükleyici kullanım durumları arasında kolayca geçiş yapmasına ve yanında bir iş arkadaşıyla konuşmak gibi günlük görevleri yapmak için gerçek dünyayla etkileşime girmesine olanak tanıyor.

ThinkReality VRX Özellikleri

İşlemciSnapdragon XR2+ Gen 1
İşletim sistemiAndroid 12
Veri deposu12 GB
Depolamak128 GB
OptikGözleme lensleri
Çözünürlük2280 X 2280
Görüş alanı95 derce
Yenileme hızı70/90Hz
geçişStereo tam renkli HD geçiş kameraları
izleme4 kameralı 6DoF optik izleme
SesEntegre hoparlörler, çift mikrofon, 3,5 mm jak
Kontrolör tipi6DoF kontrolörleri, el takibi, kulaklık düğmeleri
pil6900 mAh USB-C şarj, arkaya yerleştirme
bilgisayarAkış Wi-Fi/USB-C akışı
MalzemelerTamamen silinebilir yüzeyler

2023 yılında satışa sunulacak olan bu VR kaskın fiyatı henüz açıklanmadı. Bu tip ürünler tahmin edebileceğiniz gibi niş kitlelere hitap edecek. Bu yüzden fiyatın 1000 dolar bandını bulması bekleniyor. Apple da yakında AR/VR işine giriş yapacak. Gelecek bunlar üzerine şekillenecek gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.