Youtube Ekim 18, 2022 13:50

YouTube 4K Paralı Olma İşinden Vazgeçiyor!

YouTube 4K Paralı Olma İşinden Vazgeçiyor!

YouTube 4K çözünürlüğü sadece Premium kullanıcılarına sunma işinden vazgeçti. Gelen tepkiler YouTube’un geri adım atmasını sağladı.

Google bundan birkaç hafta önce, ücretsiz kullanıcıların 4K videoları izlemesini engelleyebilecek bir YouTube Premium değişikliğini kısmen test etmeye başlamıştı. YouTube 4K olarak izlemek için premium bir hesaba ihtiyaç duyduğunuz yerde testini sonlandırdığını resmi olarak açıkladı.

YouTube, 4K videoyu yalnızca premium kullanıcılarla sınırlamaya karar vermedi. Şirket, Twitter’da yaptığı açıklamada, YouTube’un 4K çözünürlükte video akışı için premium abonelik gerektiren denemeyi”tamamen kapattığını duyurdu. Bu ayın başlarında Reddit ve Twitter gibi sosyal medya platformlarındaki kullanıcılar, çözünürlük açılır kutusunda 4K/2160p çözünürlük seçeneğinin yanında “Premium” kelimesinin göründüğünden şikayet etmeye başladılar.

Yayınlar bu denemenin çok sayıda olumsuz yorum aldığını belirtse de, YouTube’un neden bu özelliği rafa kaldırmayı seçtiği açık değil. Testin bir parçası olmayan kişiler de testin yaygın olarak bulunacağından ve premium kullanıcılar için kalıcı bir avantaj olacağından endişeliydi.

YouTube, 4K videoları premium aboneliğin arkasına koyma fikrinin ölü mü yoksa canlı mı olduğunu söylemedi. Japonca yazılan bir tweet’te YouTube, deney hakkında kullanıcı yorumları istedi. Bu geri bildirim, YouTube’un nasıl ilerleyeceğine karar vermesine yardımcı olabilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.