Gündem Ekim 14, 2022 15:48

EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT’te Kimleri Kapsayacak?

EYT Ne Zaman Çıkacak? EYT’te Kimleri Kapsayacak?

Milyonların merakla beklediği EYT kanunu ne zaman çıkacak? Hazırlıklar devam ederken, EYT’nin kimleri kapsayacağı netleşiyor.

Yaşlı genç demeden Türkiye’de artık herkes EYT’nin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ne olduğunu biliyor. Yıllardan beridir önümüzdeki kocaman bir soruna dönüşen EYT’ye ilişkin yeni yılda önemli gelişmeler bekleniyor. Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çalışmalarda sona gelinde ve gözler şimdi TBMM’ye çevrildi. EYT’ye ilişkin düzenleme TBMM’de yasalaşmasının ardından yürürlüğe girecek. Peki, EYT düzenlemesi kimleri kapsayacak? EYT ne zaman çıkacak?

EYT Ne Zaman Çıkacak?

EYT’lilerin durumuyla ilgili çalışmalar hakkında Çalışma Bakanı Bilgin şu açıklamalarda bulundu: “EYT için kapsamlı bir çalışma yaptık, aralık ayının başında tamamlanmış olacak.”

Çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmasının ardından TBMM’ye geleceğini vurgulayan Bakan Bilgin, “”Çalışmamız son aşamasında. Tamamladık diyebilirim. Aralık ayında bir basın toplantısıyla etraflıca kamuoyuyla paylaşacağız. Çalışmamız teknik olarak bitti, Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra onu Meclis’e intikal ettiririz.”

Bakan Bilgin’in açıklamalarına bakıldığında EYT ile ilgili düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduktan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayını aldıktan sonra TBMM’ye gelecek. Düzenleme Meclis’e geldiğinde ise AK Parti ve MHP milletvekili sayısının yasa onay sayısı olan 300’ün üzerinde olması gözönünde bulundurulduğunda görüşmelerin ardından ay sonuna kadar düzenlemenin yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EYT Nedir?

8 Eylül 1999’da çıkan yasa ile emeklilik şartı içi geçerli olan prim gün sayısına yaş şartı da eklendi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydı olanlar dolayısıyla prim günleri dolsa da emekli olabilmek için yaş şartına takıldılar. Bu nedenle 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için emeklilikte yaşa takılanlar kısaltması olan EYT kısaltması kullanılmaya başlandı. Yani EYT, 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta kaydı bulunup prim gün sayısını tamamlamasına rağmen yaş şartına takıldığı için emekli olamayan çalışanları ifade eden kısaltmadır.

EYT Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?

1999 yılında yürürlükte olan 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa 4447 sayılı Kanunla eklenen geçici 81’inci maddenin (B) bendi ile 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanların emekliliği hak etme koşulları değiştirildi. Bu tarihten sonra emekliliğe hak kazanmak için sigortalılık süresi ve prim gün sayısının yanında, yaş koşulu da aranmaya başlandı.

Değişiklikten önce, emekliliğe hak kazanabilmek için sigortalılık süresi ve prim gün sayısındaki koşulların karşılanması yetiyordu. Değişiklik öncesinde kadınlarda 20, erkeklerde ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün koşulunu yerine getirenler emekli olabiliyordu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.