Microsoft Ekim 14, 2022 18:49

DirectStorage 1.1 ile CPU Yükü Yüzde 100’den Yüzde 15’e Düşecek!

DirectStorage 1.1 ile CPU Yükü Yüzde 100’den Yüzde 15’e Düşecek!

Microsoft yazılım ile Windows 11’i güçlendirmeye devam ediyor. Yakında kullanıma sunulacak olan DirectStorage 1.1 seviye atlatacak.

Microsoft, DirectStorage teknolojisinin modern bilgisayarların oyunlardaki performansını artıracak olan yeni bir sürümünü hazırlıyor. DirectStorage 1.1 olarak isimlendirilecek olan bu yenilik aslında teknolojinin ana fikrini bir bütün olarak somutlaştıracak. Bu güncelleme ile CPU üzerindeki yükü mümkün olduğunca azaltmak ve işin bir kısmını GPU’ya kaydırmak hedefleniyor DirectStorage 1.0’da varlıklar hala sıkıştırma için CPU’ya gönderilir ve ardından GPU’ya döndürülürken, DirectStorage 1.1’de işlemi hemen GPU’da başlatır.

Microsoft tarafından sağlanan bir örnek, yükleme süresinin birkaç kez azaldığını ve CPU kullanımının %100’den %15’e düştüğünü gösteriyor. Bu gerçekten büyük bir fark diyebiliriz.

DirectStorage 1.1, Shader Model 6.0’ı destekleyen tüm grafik kartlarıyla çalışıyor. Ancak DirectX12 Ultimate’ı destekleyen GPU’larda en iyi sonuçlar alınıyor. Teknoloji, Windows 10 ve 11’de çalışacak. Ancak yeni sistemin kendi optimizasyonları var. Bu nedenle DirectStorage, Windows 11’de daha iyi çalışacak gibi görünüyor.

DirectStorage 1.1

Microsoft, SDK’nın yakında geliştiricilere sunulacağını söylüyor. Ancak teknolojinin oyunlara ne zaman geleceği belli değil. Microsoft muhtemelen 2023 yılında bu teknolojiyi oyunculara sunarak CPU’ları rahatlatacak. Ancak bu SDK’yı oyunların desteklemesi gerektiğini de belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.